Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Facebook’tan Spotify’a kadar pek çok platform tarafından benzerleri ya da benzer özelliklerinin geliştirildiği Clubhouse, yeni bir özelliğini yanlışlıkla yayınladı. Clubhouse ’un ‘Backchannel’ ismiyle görülen yeni özelliği, kullanıcılara mesajlaşma imkanı sunuyor. 

Özellikle pandemi dönemiyle birlikte tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılan Clubhouse, pek çok sosyal medya platformunun dikkatini çekmişti. İlk olarak sadece iOS ekosisteminde yayınlanan ve davetiyeyle giriş yapılan Clubhouse, kullanıcılarına sadece sesle iletişim imkanı sunuyordu. Bu bağlamda yeni bir nefes getiren Clubhouse, Twitter’dan TikTok’un çatı şirketi ByteDance’a kadar pek çok platformun da ilgisini çekmişti. Clubhouse’a benzer özellikler ve yeni platformlar geliştirilmişti.

Clubbhouse, yanlışlıkla yayınladı

Sesle iletişim platformu olan, bünyesinde yazılı ve görsel iletişime izin vermeyen Clubhouse, şimdi ise yeni bir özellik deniyor. Clubhouse’un ‘Backchannel’ ismiyle anılan yeni özellik şirket tarafından yanlışlıkla yayınlandı. Bazı kullanıcılar için yayınlanan ve mesajlaşma özelliği olan Backchannel, şirket tarafından acil bir şekilde geri çekildi. 

Geçen hafta ortaya çıkan bazı tweet’lerle görülen Backchannel, kullanıcıların sesli iletişim yerine metin yoluyla da sohbet etmelerine olanak tanıyor. Her ne kadar Clubhouse’un son sürüm notlarında görülmese de ve şirket tarafından açıklanmayan bir özellik olsa da, özelliğin yanlışlıkla kullanıma sunulduğu düşünülüyor. Özellik incelendiğinde de, henüz bitmemiş olduğu görülüyor, şirketin özelliği hemen geri çekmesi de bunu destekler nitelikte karşımıza çıkıyor. 

Mesajlaşma imkanı sunan yeni özelliğinin ortaya çıkmasının ardından bir Clubhouse sözcüsü konuyla alakalı bazı açıklamalarda bulundu. Clubhouse sözcüsü, “Ürün geliştirme sürecimizin bir parçası olarak, Clubhouse düzenli olarak uygulamayı ve potansiyel özelliklerini test ediyor. Bu özellikler bazen uygulamanın parçası oluyor, bazen olmuyor. Potansiyel özellikler hakkında yorum yapmıyoruz.” dedi. 

Bir süreliğine bazı kullanıcılara açılan yeni özelliğin kararlı sürümde yayınlanıp yayınlanmayacağı da henüz belli değil. Şirketin halihazırda denediği özellik, eğer olumlu sonuçlar verirse herkes için yayınlanabilir. Ancak bu konu elbette ki net değil, Clubhouse Backchannel özelliğini kullanıma sunmayabilir. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Spotify, Clubhouse Benzeri Yeni Uygulaması ‘Greenroom’u Tanıttı! 

Clubhouse, Davet Kodu Olmadan Kullanıcı Kabul Etmeye Başlayacak! 

Clubhouse Uygulamasının Android Sürümü, Tüm Dünyada Yayınlandı! 

Haftalık Teknoloji Gündemi – Netflix E-Ticarete Atıldı, Bitcoin Resmi Para Birimi Oldu!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz