Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı
Okuma Süresi
1 dakika

Riken ve Fujitsu tarafından geliştirilen dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Fugaku, çift maskenin ne oranda koruma sağladığını hesapladı. Söz konusu çalışma, Japonya merkezli Riken ve Kobe Üniversitesi’nde görev alan bilim insanları tarafında yapıldı. Araştırma sonucu; çift kat maske kullanımının, tek kat maske takmaya göre yüzde 4 daha fazla koruma sağladığını gösterdi.  

Riken ve Fujitsu tarafından geliştirilen dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Fugaku, çift maskenin ne oranda koruma sağladığını hesapladı. Söz konusu çalışma, Japonya merkezli Riken ve Kobe Üniversitesi’nde görev alan bilim insanları tarafından yapıldı. Süper bilgisayar ise farklı türde ve kombinasyonlarda maske takılması halinde virüslerin akışının nasıl olduğuna ilişkin bir modelleme yapmak üzere kullanıldı. Araştırmacılar, çalışmayı Makoto Tsubokura’nın önderliğinde yürüttü. Elde edilen sonuçlar ise kısa bir süre önce yayınlanan bir makale üzerinden paylaşıldı.  

Aktarılan detaylara göre; araştırma sonucu, çift kat maske kullanımının tek kat maske takmaya oranla yüzde 4 daha fazla koruma sağladığını gösterdi. Yayınlanan makale, çift kat maske takmanın koruyuculuk performansını artırmadığına işaret etti. Dokumasız malzemeden üretilen tek kat maske kullanıldığında, COVID-19’a karşı yüzde 85 koruma sağlandığı belirtildi. Çift maskede ise bu oranın, yüzde 89’a çıktığı dile getirildi. Araştırmacılar, makale sonucunda çift maskenin yüzde 4 daha fazla koruma sağlamasına rağmen düşünüldüğü kadar büyük bir fark yaratmadığının da altını çizdi.  

Makalede, ‘N95’ maskelerin koronavirüse karşı en etkili maske olduğu da kaydedildi 

Koronavirüse Karşı En Etkili Maske

Diğer yandan; ikinci maske, hava direncini artırıyor ve maske yanlarından daha fazla hava sızmasına neden oluyor. Bu sebeple; çift maske, yüzde 4 daha fazla koruma sağlasa da işlevselliği azaltıyor. Bununla birlikte; makalede, ‘N95’ maskelerin koronavirüse karşı en etkili maske olduğu da kaydedildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

LG, Hava Temizleyen Yüz Maskesi Puricare’i Satışa Çıkıyor

Tubitak’ın ÜTS Uygulaması ile Maskelerin Güvenilir Olup Olmadığı Anında Öğreniliyor

Xiaomi’nin Yeni Yüz Maskesi 4 Kat Filtreleme Özelliği Sunuyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz