Elektrikli otomobilin en önemli isimlerinden Tesla, geçtiğimiz günlerde açıkladığı üçüncü çeyrek sonuçlarıyla alakalı önemli açıklamalar yaptı.

Tesla, yapılan ‘yakın zamanda batacak’ açıklamalarına, açıklanan üçüncü çeyrek raporlarıyla karşılık verdi. Elon Musk’ın başında bulunduğu Tesla, üçüncü çeyrekte 6.3 milyar dolar kar etti ve hisse başına karını 1.91 dolarla arttırdı. Bu rakamlar beklentilerin altında kalmasına rağmen kar elde etmesi sevindiren şirketin, üçüncü çeyrek sonuçları sonrasında hisseleri yüzde 20’ye yakın değer kazanmış durumda. Bu çeyrekte 97 bin araç ürettiği açıklanan Tesla, bu konuda ikinci çeyreğe oranla yüzde 2’lik bir artış gerçekleştirmiş oldu. Model S ve Model X’in satış konusunda gerilediğini aktaran Tesla, burada beklendiği gibi daha uygun fiyatlı Model 3’ün ciddi şekilde ön çıktığını söylüyor. 97 bin çeyrek üretimiyle konulan 100 bin araçlık üretim hedefinin altında kalan ancak yine de üretim konusunda sorunlarını ciddi şekilde çözdüğü görülen firma, üretim konusundaki büyük artışı Çin merkezli Gigafactory 3 ile gerçekleştirecek gibi görünüyor. Elon Musk’ın gösterdiği kadarıyla fabrikadaki üretim denemeleri başlamış durumda.

Tesla yaptığı açıklamalarda Model Y ve Semi için yeni bilgiler de verdi. Firmanın en yeni modeli olacak Model Y’nin, 2020’nin yaz aylarında üretime girmesi planlanıyor. Ayrıca elektrikli kamyon Semi’nin de sınırlı sayıda üretime gireceği belirtildi. Firmanın yaptığı açıklamalar Semi’nin de 2020’de üretimine başlanacağı yönünde. Bunlara ek olarak firma yıl sonunda Model ailesi için tamamen sürücüsüz sistemin de kullanıma açılabileceğini belirtiyor. Bu sistemde sürücünün sürekli olarak direksiyona dokunması ve yolu takip etmesi gerekmiyor. Elon Musk ayrıca Model Y pick-up modelini “şimdiye kadar yaptıkları en iyi ürün” olarak nitelendiriyor. “Cybertruck” lakaplı bu araç için gerçekten büyük bir heyecan bulunuyor.