Sosyal medya devi Instagram’dan Stalker’ları üzecek ikinci değişiklik geliyor. Takip sekmesini geçtiğimiz günlerde kaldıran Instagram, artık sizi hesabınıza girmeye zorlayacak.

Pek çok kullanıcı yanlışlıkla beğeni atmamak için çoğu zaman herkese açık profilleri tarayıcı üzerinden görüntülüyor. Bu sayede fotoğraflara bakarken mobildeki “el kayması” olmuyor ve risksiz bir şekilde profilleri görüntüleyebiliyordunuz. Yeni güncellemeyle beraber ister bilgisayarınızda ister telefonunuzda tarayıcı üzerinde profil görüntülüyorsanız uygulama artık hesabınıza girmenizi istiyor. Önce herkese açık bazı gönderiler listeleniyor. Ancak listede aşağı doğru inip birkaç gönderiyi geçince Instagram uygulamaya giriş yapmanızı istiyor ve gönderileri görüntüleyemiyorsunuz.

Facebook yaptığı açıklamada :“Platforma giriş yapmadıysanız herkese açık profillerin sadece bir kısmını görebiliyorsunuz. Daha sonra giriş yapmanız isteniyor. Bu değişimin sebebi insanların Instagram’da yayınlanan fotoğrafları görmesine yardımcı olurken onları Instagram’ın sunabileceği en iyi deneyime yönlendirmek.” yorumunda bulundu. Bu yöntem platformda açılan sahte hesapların sayısını artıracak gibi görünüyor.

Instagram, geçtiğimiz haftalarda ise takip ettiğiniz kişilerin beğendiği, yorum yaptığı ve arkadaş olduğu kişileri görebildiğiniz Takip sekmesini platformdan kaldırmıştı. Bunun sebebi olarak ise kullanıcıların aktivitelerinin her zaman görünür olmasını istemeyebilecekleri gösterilmişti. Çoğu kullanıcının uygulamanın böyle bir özelliği dahi olduğunu bilmediği ise özellik kaldırılınca ortaya çıkmıştı.