EURO 2020 Araştırması

‘NG Araştırma’ tarafından 15 yaş ve üzeri ve farklı sosyo-ekonomik gruplardan bin 892 kişinin katılımıyla 1-6 Haziran tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilen EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Araştırması, kamuoyunun şampiyonaya ilişkin tahminlerini ve tutumunu ortaya koydu. Katılımcılar, büyük oranda turnuvadan güzel futbol beklediğine işaret etti. Milli takımın en sevilen oyuncusu yüzde 24’lük bir oranla Burak Yılmaz olurken katılımcıların yüzde 62’si, koronavirüs salgını devam ederken şampiyonanın yapılmasında bir sakınca görmediğini dile getirdi.  

‘NG Araştırma’ tarafından yapılan EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Araştırması, kamuoyunun şampiyonaya ilişkin tahminlerini ve tutumunu ortaya koydu. Araştırma, 15 yaş ve üzeri farklı sosyo-ekonomik gruplardan bin 892 kişinin katılımıyla 1-6 Haziran tarihleri arasında online olarak gerçekleştirildi. A Milli Futbol Takımı, turnuva elemelerinde son Dünya Şampiyonu Fransa’yı yenerek Türkiye’yi oldukça heyecanlandırmıştı. Takımın son olarak geçen Mart ayında Dünya Kupası eleme maçlarında Hollanda ve Norveç karşısında net galibiyetler alması da Avrupa Şampiyonası için hazır olduğuna dair sinyaller vermişti. Katılımcılar milli takımdan, oldukça yüksek oranda güzel futbol beklediğine işaret etti. 100 üzerinden puanlama yapmaları istendiğinde, ortalama 74 puan değerinde güzel futbol beklendiği kaydedildi.  

Geçen Haziran ayında yapılması planlanan turnuva, pandemi sürecinden dolayı bu yılın Temmuz ayına ertelenmişti. Millilerin bulunduğu grupta İtalya, İsviçre ve Galler yer alıyordu. Grubu ilk 2 sırada bitiren takımların, direkt olarak bir üst tura yükseleceği de biliniyordu. 3. bitiren 8 takımın 4’ünün de turnuvada bir üst tura yükseleceği ifade ediliyordu. Aktarılan detaylara göre; her 20 kişiden 19’u, millilerin gruptan çıkacağını düşünüyor. Katılımcıların yüzde 18’i son 16 turunda, yüzde 32’si çeyrek finalde, yüzde 25’i ise yarı finalde turnuvaya veda edeceğimizi belirtiyor. Final oynayacağımızı düşünenlerin oranının ise yüzde 20 olduğu dile getiriliyor.  

Taraftarlar ayrıca, milli takım futbolcuları arasında en çok sevdikleri oyuncuları şu şekilde sıralıyor: Burak Yılmaz (%24), Hakan Çalhanoğlu (%13), Merih Demiral ve Ozan Tufan (%10), Çağlar Söyüncü (%8). Sıralamada öne çıkan oyuncuların ortak özelliklerinin ise futbol hayatlarına Avrupa Liglerinde devam etmeleri olduğu görülüyor. Araştırmaya katılanların öne çıkardığı bu noktanın, Türkiye’deki altyapı çalışmalarına verilmiş önemli bir mesaj olduğu ifade ediliyor.  

Yüzde 8, EURO 2020 turnuvasının koronavirüs sırasında yapılmaması gerektiğini düşünüyor 

EURO 2020 Koronavirüs

Diğer yandan grupta, İtalya gibi turnuvanın favorileri arasında gösterilen bir takım olmasına rağmen katılımcıların Türkiye Milli Takımı’na olan inancı devam ediyor. Katılımcıların yüzde 30’u, Türkiye’nin grubu 1. sırada tamamlayacağını düşünürken yüzde 57’si 2. sırada, yüzde 10’u ise 3. sırada tamamlayacağını söylüyor. Takımın 4. sırada olup turnuvaya grup aşamasında veda edeceğinin düşünenlerin oranının ise yüzde 3 olduğu belirtiliyor.  

EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın grup aşamasında oynanacağı Galler ve İsviçre maçlarına Azerbaycan’ın ev sahipliği yapacağı da biliniyor. Katılımcıların yüzde 66’sı, grup maçlarının Azerbaycan’da oynanmasının Türkiye’ye fayda sağlayacağını düşünüyor. Yüzde 30’u, kısmen fayda sağlayacağını belirtirken faydası olmayacağını düşünenlerin oranının ise yüzde 4 olduğu ifade ediliyor. Katılımcıların yüzde 62’si ayrıca, şampiyonanın koronavirüs salgını devam ederken yapılması gerektiğini belirtiyor. Yüzde 30’u, konuyla ilgili kararsız olduğuna işaret ediyor. Yüzde 8’lik bir kesim ise EURO 2020 turnuvasının koronavirüs sırasında yapılmaması gerektiğini düşünüyor.  

Bununla birlikte; UEFA tarafından alınan kararla, Avrupa Futbol Şampiyonaları’na artık yalnızca bir ülke ev sahipliği yapmıyor. Maçlar, grup aşamasından finale kadar toplam 12 farklı ülkede oynanıyor. Normal şartlarda her ülkenin turnuva atmosferini daha yakından yaşayabilmesi için olumlu görünen bu karar, pandemi şartlarında değerlendirildiğinde oldukça büyük risk oluşturuyor. Katılımcıların yüzde 39’u, bu kararı olumlu karşıladıklarını belirtirken yüzde 27’si, kararsız kaldıklarını ifade ediyor. Pandemi şartlarında turnuvanın farklı ülkelerde oynanmasının olumsuz sonuç doğuracağını düşünenlerin oranının ise yüzde 26 olduğu görülüyor. 

Taraftarların yüzde 8’i, EURO 2020 Şampiyonası’nda Türkiye’nin şampiyon olacağını söylüyor 

EURO 2020

11 Haziran’da başlayacak turnuva için spor otoritelerine göre çok sayıda favori de öne çıkıyor. Türkiye, aldığı sürpriz sonuçlar ve yakaladığı genç jenerasyon ile turnuvanın gizli favorileri arasında yer alıyor. Türkiye’deki futbol taraftarlarının yüzde 8’i, EURO 2020 Şampiyonası’nda Türkiye’nin şampiyon olacağını tahmin ediyor. Katılımcılara Türkiye dışındaki favorileri sorulduğunda ise katılımcıların yüzde 29’u, Almanya’yı favori görürken yüzde 18’i Fransa ve yüzde 10’u İngiltere’yi favori gösteriyor. Yüzde 12’lik bir kesim ise bu konuda fikri olmadığını belirtiyor. 

Futbol Şampiyonası’nda sahne alacak oyuncular arasında, her zaman olduğu gibi en büyük ilgiyi golcüler görüyor. Pek çok dünya starının boy göstereceği turnuvanın gol kralı adaylarında da dikkat çekici tercihler yer alıyor. EURO 2020 Araştırması, bu tercihleri de ortaya koyuyor. Katılımcıların yüzde 28’i, Portekizli süper yıldız Cristiano Ronaldo’yu ön plana çıkarırken yüzde 17’si ise milli takım golcüsü Burak Yılmaz’ı favori görüyor. Fransa ekibi Lille ile şampiyonluk yaşayan ve Fransa’da “Kral” lakabını alan Burak Yılmaz’ın, turnuva öncesinde milli takımın da en büyük kozu durumunda olduğu kaydediliyor. Burak Yılmaz’ı, yüzde 15’lik bir oranla Robert Lewandowski ve yüzde 11’lik bir oranla Kylian Mbappe takip ediyor. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Mastercard, ‘Futbol Taraftarlık Araştırması’ Sonuçlarını Açıkladı 

Global Tüketici Davranışları 2020 Araştırması: Pandemi Tüketiciyi Nasıl Değiştirdi?

Araştırmalar, Çalışanların Hibrit Çalışma Modelinin Kalıcı Olacağına Dair Güvence İstediğini Gösteriyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz