Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Bilindiği gibi Twitter’ın Elon Musk tarafından satın alınmasının ardından peş peşe birçok yenilik oldu. Bu yeniliklerin kimisi hemen kabul görürken kimisi ise kullanıcıların tepkilerine neden oldu. Özellikle mavi tik sistemi epey tartışmalara neden olsa da şu an bakıldığında artık herkes tarafından kabul edildiği görülüyor.
Twitter kullanıcıları tam Twitter Blue platformuna yeni yeni alışmışken şimdi de Facebook ve Instagram konusunda bir açıklama geldi. Mark Zuckerberg, geçtiğimiz saatlerde bir açıklama yaparak artık Meta Verified adlı bir yeni abonelik sistemine yani ücretli mavi tik sistemine geçeceklerini duyurdu. İşte detaylar!

Önce Twitter Şimdi de Facebook ve Instagram!

Kısa bir süre önce Elon Musk’ın Twitter’ı satın aldıktan sonra yaptığı değişiklikler hala hepimizin hafızasında. Bu değişikliklerden en önemlisi de hatırlanacağı gibi mavi tik sistemine geçiş olmuştu. Eskiden, özellikle kamu yararını ilgilendiren bir hesabın orijinal olup olmadığının anlaşılmasını sağlayan Mavi Rozet artık herkes için bir zorunluluk oldu.
Uygulamaya göre mavi rozet alabilmek için hesabınızın orijinal, tanınmış ve aktif olmasının yanı sıra aylık 110 TL ödeme yapmak gerekiyor. Twitter’ın ardından ise bugün Mark Zuckerberg, geçtiğimiz saatlerde Instagram hesabından bir açıklama yaptı. Zuckerberg, hesabından Meta Verified ismini verdikleri yeni abonelik sistemini duyurdu. Böylelikle Facebook ve Instagram’da da abonelik sistemi ile kimliğini onaylayan kullanıcılar doğrudan mavi tike sahip olabilecekler.

Taklitçi Hesaplara Hızlı Müdahale

Yeni abonelik sistemi olan Meta Verifies ile gelen bir diğer yenilikse taklitçi hesapların çok daha hızlı kapatılabilmesi için Instagram destek yetkilileri ile iletişime geçebilmek olacak. Bu şekilde özellikle sosyal medya suçlarının çok daha etkin bir şekilde önüne geçilebilmesi planlanıyor. Facebook ve Instagram’da uygulanacak olan yeni abonelik sisteminin bu haftadan itibaren kademeli olarak kullanıma sunulacağı da yapılan açıklamalar arasında.

Önce Avustralya ve Yeni Zelanda

Mark Zuckerberg, Facebook ve Instagram’a ilişkin abonelik sisteminin ilk etapta yalnızca Avusturalya ve Yeni Zelanda’da kullanılacağını da açıklamasına ekledi. Fakat kademeli geçişe start verilir verilmez diğer ülkelere de yakında bu özelliğin geleceğini söyledi. Kullanıcılar tarafından en çok merak edilen konuların başında ise Meta Verified aboneliğine sahip olmak için ödenecek ücret geliyor. Şu anda belirlenmiş olan ücretler ise Web için 11,99 dolar (yaklaşık 225,41 TL), iOS için 14,99 dolar (yaklaşık 281,81 TL) olarak açıklandı. Meta Verified’in ülkemize ne zaman geleceği ve ücretinin ne olduğu ise henüz açıklanmadı.
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz