Okuma Süresi
1 dakika
Dünyanın en popüler elektrikli araba firmalarından birisi olan Tesla, Nisan ayı itibariyle ülke pazarımıza resmen giriş yapmış oldu. Ancak Mayıs ayı geldiğinde ise araçların fiyatlarında önemli bir artış görüldü. Söz konusu zammın nedeni ise kurlarda yaşanan dalgalanmalar.
Tesla Türkiye, Model Y fiyatları konusunda geçtiğimiz aya göre zam yaptı. Diğer yandan bugün itibaren siparişi verilen araçların teslimatları ise 2024 yılında gerçekleşebilecek. İşte Tesla’nın Türkiye pazarındaki son durumu ve detaylar!

Tesla Fiyatlarında Son Durum

Dünyanın en popüler elektrikli araç markalarından birisi olan Tesla, geçtiğimiz aydan itibaren ülkemiz pazarına da girmiş durumda. Ancak otomobiller fiyatları hakkında incelendiklerinde nisan ve mayıs ayları arasında önemli farklılıklar olduğu görülüyor. Örneğin bir Tesla Model Y, Nisan ayında 1.563.246 TL’den satışa sunulurken aynı modelin mayıs ayı fiyatı ise 1.664.349 TL’ye ulaştı. Diğer yandan Long Range Otomatik şanzımanların fiyatları 1.737.255 TL iken Performance Otomatik fiyatları da 1.831.808 TL seviyesine çıktı. Diğer yandan Tesla Türkiye’deki satış fiyatlarını güncellemesinin yanı sıra teslimat tarihlerinde de bir güncellemeye gidiyor. Buna göre yapılan güncelleme sonrasında Tesla Model Y teslimatlarının Ocak – Mart 2024 aralığında yapılacağı belirtiliyor. Yani kısacası eğer bugün bir Tesla elektrikli otomobil modeli sipariş verecek olursanız, aracın en erken teslimatı 2024 yılında yapılacak.

Türkiye’de Şarj İstasyonları Kurulacak İller

Tesla araçların güncel fiyat değişimleri konusuna biraz daha yakından bakmak gerekirse; motor gücü 211 kW olan Tesla Model 3, Çin’de 231.900 yuan’a yani 654.000 TL’ye satışa sunuluyor. Ancak %54 gümrük vergisi, %50 ÖTV ve %18 KDV oranlarını da bu fiyata eklediğimizde aracın toplam fiyatı 1.782.673 TL’ye ulaşıyor. Aynı şekilde motor gücü 386 kW olan Tesla Model X’in ABD satış fiyatı ise 98.490 dolar. Yine bu rakamı doğrudan kur üzerinden çevirdiğimizde TL bazında fiyat 1.945.000 TL oluyor. Bu fiyatın üzerine %92 gümrük vergisi, %60 ÖTV ve %18 KDV eklendiğinde aracın fiyatı 7.050.547 TL’ye ulaşıyor. Diğer yandan henüz Türkiye’de bir Supercharge noktası oluşturmayan Tesla’nın resmi internet sitesinde yer alan bilgiler ışığında 11 yerde Supercharge istasyonu kuracağı bilgisine ulaşıldı. Buna göre firma; Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa (Osmangazi), Edirne, Edirne Merkez, Sakarya (Hendek), İstanbul, İzmir ve Konya’da Supercharge istasyonları kuracak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz