ps5in-teknik-ozellikleri1
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, uzun süredir merakla beklenen yeni oyun konsolu PS5’in teknik özellikleri ile ilgili ilk resmi açıklamayı yaptı. 470 dolar üzerinde bir fiyat etiketiyle raflardaki yerini alacağı tahmin edilen konsolun, 2020 yılının sonlarına doğru satışa sunulması bekleniyor.

Sony’nin merakla beklenen yeni oyun konsolu PlayStation 5 (PS5) ile ilgili bir süredir teknoloji dünyasında pek çok söylenti dolaşıyordu. Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan Coronavirüsün teknoloji dünyasında yarattığı krizin patlak vermesi sonrası markanın, PlayStation serisine eklemeye hazırlandığı yeni ürünle ilgili planlarını ertelediği de ortaya atılan iddialardan bazılarıydı. Bunun üzerine Japonya merkezli teknoloji devi, 18 Mart tarihinde PlayStation Blog üzerinden bir canlı yayın etkinliği yapacağını duyurmuştu. Oyun tutkunlarının çoğu, PS5’in teknik özellikleri ile ilgili detayların bu etkinlikte açıklanacağını tahmin etmişti. Etkinliğin ana konuşmacısı ise PS5’in baş tasarımcısı olan Mark Cerny’ydi. 

ps5in-teknik-ozellikleri

Bu gelişmelerin ardından Sony, canlı yayın etkinliğinin sonlanmasıyla birlikte internet sitesi üzerinden yayınladığı bir yazı aracılığıyla PS5’in teknik özellikleri ile ilgili ilk resmi açıklamayı yaptı. Marka tarafından aktarılan detaylara göre; Sony’nin yeni oyun konsolu PlayStation 5AMD’nin sekiz çekirdekli “Zen 2” işlemcisini kullanıyor ve işlemci saatte 3.5 GHz hız ile çalışabiliyor. Şirket bununla birlikte, ürünün grafik işlemci ünitesinde yine AMD’nin “RDNA 2” mimarisi temelli grafik motorunu kullanıyor. Diğer yandan PS5, içerisinde 16 GB’lık bir RAM bulunduruyor. Sony, kullanıcılarına PS5’te 825 GB’lık bir SSD depolama alanı da sunuyor. Markanın yeni oyun konsolu ayrıca, 3D “Tempest” ses teknolojisini kullanıyor.

PS5’in, 2 GB’lık veri için yükleme süresi 0,27 saniye 

Sony, PlayStation 5’te 2 GB’lık veri için yükleme süresinin 0,27 saniye olduğunu ifade ediyor. PlayStation 4’te ise 1 GB boyutundaki verinin ön yükleme süresinin 20 saniye olduğu biliniyor. Tüm bunların yanında PS5’te, kullanıcıların depolama alanını genişletebilmesi için bir adet NVMe SSD yuvası bulunuyor. Markanın oyun deneyimine yepyeni bir boyut kazandırmasını beklediği konsol, USB sabit disklerini destekliyor ve ultra HD Blu-ray sürücüsü desteğiyle kullanıcı beğenisine sunuluyor.  

Şirketin, PlayStation 5’i 2020 yılının sonlarına doğru piyasaya sürmesi bekleniyor. Yeni oyun konsolunun, 470 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacağı tahmin ediliyor.

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız. 

Sony, PlayStation 5 ile ilgili merak edilenleri canlı yayın etkinliğinde açıklayacak

PlayStation 5’in kontrolcüsü için kablosuz şarj patenti alındı

PlayStation 5 satış tarihi Coronavirüs sebebiyle gecikebilir