Okuma Süresi
1 dakika
TikTok, dünya genelinde popüler bir uygulama alanının olmasına rağmen yine dünya genelinde belki de en tartışmalı dijital platformlardan birisi. Uzun bir süredir ABD ile tartışmalı olan platform, kendisine uygulanan yasaklardan kurtulabilmek için yeni alternatifler peşinde.
Dünyanın en yaygın sosyal medya mecralarından birisi olan TikTok’un seveni de çok sevmeyeni de adeta. Verilerin gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle çok dazla tartışılan hatta önemli kısıtlama ve yasaklamalara uğrayan TikTok, tüm bunlardan sıyrılabilmek için yeni yollar arıyor. Bakalım şu an için yalnızca ABD ve AB hükümet yetkililerinin kullanımının yasak olduğu TikTok için yasaklar genişleyecek mi, yoksa TikTok yeni yollarla bu yasakları aşacak mı? İşte detaylar!

ABD’nin Bitmeyen Tiktok Sorunu

Hatırlanacağı üzere Donald Trump döneminden bu yana Amerika Birleşik Devletleri ile bitmek bilmeyen bir uzlaşmazlık içerisinde. Kullanıcı verilerinin ByteDance’e yani aslında Çin hükümetine aktardığı iddialarının ardından TikTok’un hem ABD’de hem de AB ülkelerinde hükümet yetkilileri tarafından kullanımı yasaklanmıştı. Hatta söz konusu ülkeler ellerinden gelse bu yasakların çeperini genişleterek bir şekilde ülkelerine dahi sokmayacaklar. Çünkü özellikle ABD’li yetkililer, Çinli geliştirici ByteDance’ın ABD aleyhine kullanıcı verilerini Çin’e aktardığını, TikTok’un da paravan olarak kullanıldığını iddia ediyorlar. Dolayısıyla da mümkün olduğunca platforma kısıtlama ve yasaklamalar getirmeye çalışıyorlar.

TikTok Yasaklardan Kurtulabilecek mi?

Peki ama TikTok bu yasaklamalardan kurtulabilmek için ne yapıyor? Bloomberg’in servis ettiği bir habere göre TikTok, bu yasaklamalardan kurtulabilmek için bazı yeni fikirler peşinde. İddia edildiğine göre TikTok, yeni bir şirket gibi davranmayı ve bunun için de ByteDance ile olan bağını potansiyel olarak koparmayı düşünüyor. Aynen daha öncesinde Huawei’nin karşı karşıya kaldığı ABD yasağının ardından HONOR olarak çıkması gibi. Dolayısıyla eğer Bloomberg’in haberi doğru çıkarsa, önümüzdeki süreçte TikTok’u ByteDance’tan bağımsız apayrı bir şirket olarak görebiliriz. Hatta şirket merkezini de ABD ya da herhangi bir AB ülkesinde bulabiliriz. Böylelikle de TikTok verileri Çin hükümetine taşıyor ve veri gizliliğini ihlal ediyor iddiaları da asılsız hale getirilebilir. Ama tabi Çin hükümeti bu durumu onaylarsa?
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz