Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Clubhouse kullanıcı verileri ünlü bir hacker forumunda ücretsiz bir şekilde paylaşıldı. Facebook ve LinkedIn’in bu hafta yaşadığı ciddi saldırıların ardından, Clubhouse’ta benzer bir saldırıya uğradı ve 1,3 milyon kullanıcı bilgisi sızdırıldı. 

Özellikle son haftalarda pek çok sosyal medya platformu hakkında gündeme tehlikeli haberler gelmeye başladı. Bunların başında veri güvenliği skandallarıyla tanıdığımız Facebook geldi. 533 milyon Facebook kullanıcısının verilerinin sızdırıldığı bilgisi paylaşılmıştı. Daha sonra ise profesyonel sosyal iş ağı LinkedIn de benzer bir saldırıya uğradı ve 500 milyon kullanıcısının bilgileri çalındı. Toplamda 1 milyarı aşan Facebook ve LinkedIn kullanıcısının verileri hacker forumlarında dolaşırken, bir saldırı haberi daha son dönemlerin en popüler uygulamaları arasında yer alan Clubhouse’tan geldi. 1,3 milyon Clubhouse kullanıcısının verileri popüler bir hacker platformunda paylaşıldı. 

Clubhouse kullanıcı verileri hacker forumunda ücretsiz olarak paylaşıldı

Cyber News’in aktardığı habere göre; 1,3 milyon Clubhouse kullanıcısının etkilendiği olayda, kullanıcı bilgilerini içeren SQL veri tabanını tamamen ücretsiz bir şekilde yayınladı. Çalınan bilgiler arasında ise; kullanıcı kimliği, isim, fotoğraf URL’si, kullanıcı adı, Twitter kullanıcı adı, Instagram kullanıcı adı, takipçi sayısı, kullanıcının takip ettiği kişilerin sayısı, hesabın oluşturulma tarihi, hesabın davet edildiği profilin ismi gibi bilgiler yer alıyor. Clubhouse’tan ise yaşanan bu veri ihlaline karşı ise şirketten henüz resmi bir açıklama gelmedi. 

Facebook ve LinkedIn’e yapılan saldırılarda ele geçirilen bilgiler yanında Clubhouse’un yaşadığı veri ihlalindeki bilgiler pek de önemli gibi gözükmese de, bu verilerin oldukça önemli olduğu söyleniyor. Pek çok güvenlik araştırmacısı, Clubhouse’tan sızdırılan bilgilerin daha önce farklı platformlara yapılan saldırılarla birleştirilebileceğini aktarıyor. Bu bağlamda siber korsanların bu bilgiler sayesinde daha ikna edici kimliğe bürünebileceği ve başka sosyal mühendislik saldırılarına imkan verebileceğini söylüyor. Söz konusu olayla alakalı bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

İlginizi Çekebilir:

Yaklaşık 553 Milyon Facebook Kullanıcısının Kişisel Verileri Sızdırıldı! 

BTK, Verileri Çalınan Türk Kullanıcılar İçin Facebook Yetkililerinden Bilgi Talep Etti 

Yarım Milyar LinkedIn Kullanıcısının Kullanıcı Verileri Sızdırıldı!

Süveyş Kanalı Krizi, Mars’ın İlk İnsanlı Şehri, Yemeksepeti Hacklendi | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz