TikTok, Instagram ve Snapchat’e ilham veren BeReal, kısa sürede büyük başarı elde ederek 50 milyonu geçkin indirmeye ulaştı, ancak günlük olarak uygulamayı kullananların sayısı bunun yalnızca %9’u kadar. Peki BeReal neden tercih edilmiyor?

Sosyal medya platformlarında geçirilen zaman arttıkça, uygulama sayısı da çoğalıyor. Haliyle uygulama marketlerinde her gün Facebook, Instagram ve TikTok benzeri uygulamalar karşımıza çıkıyor. Bu uygulamaların kimi milyonlarca indirmeye ulaşırken, kimi de unutulup gidiyor.

Geçtiğimiz aylarda “Kendini olduğun gibi paylaş” temasıyla sosyal medya dünyasına giriş yapan BeReal, kısa sürede milyonlarca kullanıcı edinmesini sağlayan “önlü arkalı fotoğraf” özelliğiyle Instagram, TikTok ve Snapchat’e ilham oldu. Ancak bugün ortaya çıkan bir rapora göre, kısa sürede 53 milyon kullanıcıya ulaşmayı başaran yeni nesil sosyal medya platformu BeReal’ın düzenli kullanıcı sayısı yok denecek kadar az.

İndirilme Konusunda Rekorlar Kıran BeReal Neredeyse Hiç Kullanılmıyor!

Sensor Tower isimli araştırma şirketinin sunduğu verilere göre BeReal, ocak ayından beri her ay düzenli olarak %2.25’lik bir büyümeyle geçtiğimiz Eylül ayında tam 53 milyon kullanıcıya ulaştı. Ancak ortaya çıkan diğer verilere göre kullanıcıların, uygulamayı indirdikten sonraki 48 saat ile 1 hafta arasında uygulamayı kullanmayı bıraktığı göze çarptı. Eldeki verilere göre bazı kullanıcılar birkaç günde bir uygulamaya giriş yaparken, bazıları haftalarca hiç kullanmıyor.

Uygulamanın bu kadar az kullanılmasının iki nedeni var. İlki uygulamanın sade tasarımı ve takipçi kazanmanın zor olması. İkincisi ise Instagram, TikTok ve Snapchat gibi popüler sosyal medya platformlarının, BeReal’ı öne çıkaran “önlü arkalı fotoğraf” özelliğini kullanmaya başlamış olması. Halihazırda kullandıkları uygulamada BeReal’ın fotoğraf özelliklerine ulaşabilen kullanıcılar, BeReal’ı kullanmayı tercih etmiyor.

Pek çok sosyal medya uzmanı, 2023 yılının sonuna kadar BeReal’ın kapatılabileceğini tahmin ediyor. Uzmanlar, BeReal’e 53 milyon kullanıcı kazandıran özelliğin diğer sosyal medya platformlarında da yer almasının BeReal’ın sonunu getireceğini düşünüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz