Meta, dün gerçekleştirdiği Meta Connect 2022 etkinliğinde yeni VR gözlüğü Meta Quest Pro’yu tanıttı. İşte gözlüğün özellikleri ve fiyatı!

Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan Meta Quest Pro, Meta’nın VR teknolojisinde ne kadar ilerlediğini göstermişti. Dün gerçekleştirilen Meta Connect 2022 etkinliğinde Meta Quest Pro resmen tanıtıldı. Dilerseniz Meta Quest Pro’nun özelliklerine hep birlikte göz atalım.

Daha Net ve Daha Gerçekçi Görüntüler

Meta Quest Pro, sızdırılan bilgilerde de bahsedildiği gibi ‘Pancake’ lenslerle sunulacak. Bu lensler çok daha net ve keskin bir görüntü sağlarken lenslerin arkasındaki ekranlar 1800×1920 çözünürlük ve 90 Hz yenileme hızıyla karşımıza çıkacak. Ayrıca gözlüğün ön kısmında bulunan kameralar ve sensörler, yakın zamanda tanıtılacak AR yani arttırılmış gerçeklik uygulamaları ile doğrudan uyumlu olacak.

Gözlüğün ön kısmındaki kameralara ek olarak alt kısmında da 2 tane kamera yer alıyor. Bu kameralar sizin yüz hareketlerinizi algılayıp, bu hareketleri avatarlara yansıtıyor. Quest Pro’nun kutusunda VR gözlüğe ek olarak gözlüğün iç kısmına mıknatısla yerleştirilebilen bir “ışık engelleyici” de yer alıyor. Bu aparat gözlüğe takıldığında dışarıdan gelen ışık tamamen engelleniyor ve bu sayede VR dünyasına adapte olmak kolaylaşıyor.

Meta Quest Pro, 12 GB RAM, 256 GB depolama ve Qualcomm’un yeni XR2 sanal gerçeklik işlemcisi ile gelecek. Kablolu gözlükler için sıradan sayılabilecek bu özellikler, kablosuz bir kulaklık için oldukça sıra dışı. Ayrıca Meta’nın yeni VR gözlüğü, Quest 2’den %40 daha ince ve çok daha hafif olacak. Gözlüğe takılabilecek tüm aksesuarlar da Quest Pro’ya ekstradan 175 gram ağırlık ekleyecek.

Kontrolcüler Şimdi Daha Yetenekli

Tanıtımda yer alan bir diğer ürünse yeni Quest Pro’nun geliştirilmiş kontrolcüleri oldu. Bu kontrolcüler Quest Pro’dan tamamen bağımsız olarak üzerindeki sensörler sayesinde 360 derecede hareketi ve tüm el hareketlerinizi algılayabilecek şekilde tasarlandı. Kontrolcülerin alt kısmına takılacak eklentiler sayesinde sadece kontrolcüleri kullanarak VR dünyasında 3 boyutlu tasarım ve yazı yazma gibi işler rahatlıkla yapılabilecek.

Bu yeni kontrolcülerle birlikte, önceki nesil kontrolcülerde görülen birçok hata ve eksiklik telafi edildi. Özellikle Quest 2 kullanıcıları, kontrolcülerin dahili bir bataryaya sahip olmaması nedeniyle sürekli olarak pil almak zorunda kaldıklarını belirtmişti. Quest Pro ile gelen kontrolcülerde ise bu sorun kontrolcülere dahili bir batarya eklenerek çözüldü.

Quest 2’nin kontrolcülerini çevreleyen ve parmak hareketlerinizi algılayan halkalar pek çok kullanıcının sürekli yeni kontrolcü almasına neden olmuştu. Yapısı nedeniyle VR dünyasındayken kontrolcüyü duvara çarpmanız halinde kolayca paramparça olan bu halkaların yerini kumandanın üzerine gizlenmiş 3 adet kamera aldı. Bu kameralar elinizin ve parmaklarınızın hareketlerini takip etmekle kalmayıp kullanılan yapay zeka sayesinde bu kontrolcüler kolunuzun ve bacaklarınızın şeklini tahmin edecek ve bu sayede dünyada ilk kez bir VR dünyasında vücudunuzun tamamını görebileceksiniz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz