Geçtiğimiz aylarda casusluk yaptığı ve kullanıcı bilgilerini paylaştığı iddiasıyla tartışmalara sebep olan TikTok, yine aynı konuyla gündeme geldi. ABD’li bir genç TikTok’un kullanıcı bilgilerini Çin Hükümeti ile paylaştığı gerekçesiyle şirkete dava açtı.

Takipçi sayısıyla son dönemlerin en çok konuşulan ve yakaladığı ivmeyle dünyaya hızla yayılan TikTok, ciddi bir suçlamayla karşı karşıya kaldı. ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nde yaşayan bir genç, TikTok’un kullanıcı verilerini gizlice topladığını, bu verileri Çin Hükümetiyle paylaştığını iddia ederek şirkete dava açtı. TikTok’un gizlilik politikalarının oldukça belirsiz olmasının yanı sıra, şirketin topladığı verileri kullanarak, kullanıcıları reklam hedefleri haline getirmesi konusu da iddialara eklendi.

Üniversite öğrencisi olan Misty Hong’un iddiaları bunlarla sınırlı değil. Davayı açan genç, TikTok’un çekilen videoları paylaşmasa bile bunları kayıt altına aldığını ileri sürdü. Platformun özellikle yakından çekilmiş videoları incelediğini ve bu videolarda biyometrik verilerin olduğunu belirten genç; toplanan verilerinin Çin Hükümeti ile paylaşıldığını söyledi.

Davayı açan genç, verilerin toplandığı Çin’deki sunucuları da mahkemeye delil olarak sunmuş durumda.

2019 yılında dünyada en çok indirilme sayısına ulaşan TikTok, WhatsApp’ı bile geride bırakmıştı. Popüler sosyal medya platformu hakkında, geçtiğimiz Kasım ayında yine kullanıcı verilerini Çin Hükümeti ile paylaştığı gerekçesiyle inceleme başlatılmıştı.

TikTok’tan konuyla alakalı bir açıklama henüz gelmedi, mahkemenin yapacağı incelemeler sonucu TikTok’la ilgili nihai kararın açıklanacağı bildirildi.