Adobe Analytics; Şükran Günü, Black Friday ve Cyber Monday’i kapsayan tatil dönemi hakkındaki analizlerini açıkladı. Buna göre Amerika’da 2019 da online alışveriş rekorunun kırılması ve tatil döneminde 143 milyar dolarlık alışveriş hacmine ulaşılması bekleniyor. 

Adobe Analytics’in 1 trilyonun üzerindeki web sitesi ziyaretine ve satılan 55 milyon farklı ürünün özellikleri ve fiyatlarına dayandırdığı analizi, ABD’nin tatil sezonu olarak bilinen Kasım Ayı alışverişlerine ışık tutuyor. 

Tatil dönemi olarak bilinen Şükran Günü, Black Friday ve Cyber Monday günleri kapsayan kasım ayında Amerika’nın Online satış rakamının 143 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor. Bu rakam geçen yıla göre %14,1’lik bir büyümeye işaret ediyor. Bu rakam 2017’de 108, 2018’de ise 126 milyar dolardı. 

Geçen yıla göre 6 gün daha kısa olan tatil döneminde 2019’da platformlar kampanyaları erken başlatıp, geç sona erdirme eğiliminde oldu. Black Friday’in 7,4 milyar dolarlık hacmi ile kendi rekorunu kırdığını ve ABD tarihinin en yüksek hacimli ikinci online alışveriş günü olduğunu size daha önce duyurmuştuk. Bu alandaki rekor 7,9 milyar dolar ile 2018 Cyber Monday’e ait. 2019 Cyber Monday’inde ise ilk defa 9 milyar dolar barajının aşılması bekleniyor. 

Amerikan tatil dönemi online alışveriş performansını inceleyecek olursak, bu yıl şükran gününde 4,4 milyar dolarlık alışveriş yapılırken Black Friday’de 7,4 milyar dolarlık rakama ulaşıldı. Black Friday’i takip edecen cumartesi günü 3,6 milyar, pazar günü ise 4 milyar dolarlık alışveriş gerçekleşti. Bu yılın tatil rekorunun Cyber Monday’in (Siber Pazartesi) kırması bekleniyor. Adobe Analytics Cyber Monday için tahminin 9,4 milyar dolar olarak açıkladı ve bu tahmin gerçekleşirse yeni bir rekor kırılmış olacak. ABD tarihinin bir kampanya günü içinde yapılmış en yüksek online satış miktarı olacak. 

Akıllı Telefonlardan Alışveriş Büyüyor 

Bu yıla ait verilerde ilgi çekici bir diğer konu ise tüketicilerin mobil cihazlardan alışverişe olan ilgisiydi. Adobe’un tahminlerine göre geçen yıla nazaran pazara dahil olacak her 4 doların 3’ü akıllı telefonlardan yapılan ticaretten oluşacak. İnsanların mobil cihazlardan alışverişe olan ilgisine dikkat çeken Adobe, sadece bu yıl mobil cihazlardan geçen yıla göre 14 milyar dolar daha fazla harcanacağı öngörüsünü paylaştı. Bu verilere göre akıllı cihazlardan satış, 2019’da tüm satışların yaklaşık yarısına denk geliyor ve ilk kez akıllı cihazlarla yapılan mobil ticaret payı, masa üstü payını geride bırakacak. 2019 tatil sezonu sonunda mobil cihazlardan alışveriş oranı %47 olarak tahmin ediliyor. Masa üstü alışverişin payının %46, tabletlerin ise %7 olması bekleniyor.