barbados-metaverse-buyukelcilik-teknosafari

Facebook’un ismini Meta olarak değiştirmesi ve metaverse açıklamaları ile dünya çapında metaverse projelerinin ardı arkası kesilmiyor. Bir ada ülkesi olan Barbados, metaverse evreninde resmi büyükelçilik açabileceğini duyurdu.

Dünyanın her köşesinde farklı metaverse (sanal evren) girişimleri gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Güney Kore’nin başkenti Seul, dünyanın ilk sanal evren kentine sahip olacağını açıklamıştı. Bununla birlikte Barbados, metaverse evreninde resmi büyükelçilik açabileceğini belirtti.

Geçtiğimiz ay Facebook, ismini Meta olarak değiştirmişti. Bununla birlikte şirket, metaverse projelerini de duyurdu. Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte küresel çapta metaverse girişimleri duyulmaya başladı.

Karayipler’de bulunan ada ülkesi Barbados, sanal evrenlerin resmileştirilmesi ile ilgili büyük bir adım attı. Barbados, metaverse evrenlerindeki ilk büyükelçilik ile ilgili açıklamalarda bulundu. Barbados Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı, Decentraland ile dijital elçiliğin inşası için anlaşma imzaladı.

metaverse-karayip-barbados-teknosafari

Pylaşılan bilgilere göre Metaverse büyükelçiliği hakkındaki projeler ile, arazinin belirlenip satın alınması, sanal elçilikler ve konsoloslukların mimarisinin oluşturulması, e-vize gibi hizmetler sağlamak için tesislerin geliştirilmesi sağlanacak. Ayrıca kullanıcılar, avatarlarını çeşitli ortamlar arasında taşıyabilecek.

Barbados Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Gabrial Abed, çeşitli sanal evrenlerde yapılar inşa etme ve dijital arazi satın alma yönündeki projenin çok daha ötesine gitmek istediklerini belirtti. Abed, ülkenin metaverse diplomatik çalışması konusunda çalışıyor.

Barbados, Ocak ayı itibari ile geçici büyükelçilik faaliyetlerini başlatacak. Böylece Barbados, dünyada dijital dünyaları resmi olarak tanıyan ilk ülke olacak. Büyükelçilik içerisinde benzersiz özellikler de olacağından ülke, bunun için özel hukuk danışmanı tuttu. Uzmanlar, büyükelçiliğin Viyana Sözleşmesi ve Uluslararası Hukuk standartlarına uygun olacağını belirtiyor.

Bunların yanında Barbados, kripto para ve NFT gibi teknolojilere de sıcak bakan ülkeler arasında. Ülke, yeni girişimler ile de adını sık sık duyurmaya devam ediyor. Bununla birlikte diğer ülkeler ne gibi adımlar atacak henüz bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir:

Dynabook Satellite Pro Laptop Serisi Genişliyor

Market Teslimat Uygulamaları Şikayetleri Yüzde 357 Artış Gösterdi

Yemeksepeti’nde Hack İddiası: 60 Milyon Kullanıcı Verisinin Çalındığı Söyleniyor

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz