Sanat Müzesi Yapay Zeka

İtalya’da üç sanat müzesi, ziyaretçilerin yüz ifadelerini okuyabilmek ve hangi eserlerin daha popüler olduğunu tespit edebilmek için yapay zeka destekli kamera sistemleri kullanmaya başladıklarını duyurdu. Kameraların, müze duvarlarına yazılı bir uyarı ile konuşlandırılacak olması nedeniyle görünür olacağı ve toplanan görüntülerin hiçbirini kaydetmeyeceği belirtildi.  

İtalya’da üç farklı sanat müzesi, ziyaretçilerin yüz ifadelerini okuyabilmek ve hangi sanat eserlerinin daha popüler olduğunu tespit edebilmek için yapay zeka destekli kamera sistemleri kullanmaya başladıklarını duyurdu. Kullanılacak yüz tanıma teknolojisinin; Roma, Bolonya ve Parma’daki üç müzeye konuşlandırılacağı belirtildi. Kameraların, müze duvarlarına yazılı bir uyarı ile konuşlandırılacak olması nedeniyle tüm ziyaretçiler ve müze görevlileri tarafından görülebilir olacağının da altı çizildi.  

Aktarılan detaylara göre; söz konusu müzelerde kullanılan teknoloji, 5 ayrı yüz ifadesini tanıyabiliyor ve tespit edebiliyor. Bu yüz ifadelerinin; mutlu, üzgün, nötr, şaşırmış ve kızgın olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte; ziyaretçilerin yaşı, cinsiyeti ve göz hareketleri de yapay zeka tabanlı kameralar aracılığıyla tespit edilebiliyor. Kullanılan yüz tanıma teknolojisinin geliştiricilerinden biri olan Riccardo Scipinotti, şu ana kadar kameralar aracılığıyla yorumlanan yüz ifadelerinin büyük bir çoğunluğunun nötr olduğuna işaret ediyor.  

Müzeler tarafından kullanılacak olan yapay zeka destekli kamera sistemleri, görüntüleri kaydetmiyor 

Müzeler Yapay Zeka Destekli Kamera

Diğer yandan; müzeler tarafından kullanılacak olan yapay zeka destekli kamera sistemleri, mahremiyet ve gizliliğe ilişkin endişeleri de beraberinde getirdi. Müze yetkilileri, söz konusu sistemlerin gizlilik dostu olduğuna ve kameralar tarafından yakalanan görüntülerden hiçbirini kaydetmediğine işaret etti. Sistemin, bunun yerine yalnızca detaylı analiz için rakamları kaydettiği dile getirildi. Uzmanlar ise sistem aracılığıyla elde edilen sonuçların yanlış, sınırlı ve yanlı olabileceğini belirtiyor. Yüz ifadelerinin, yanıltıcı olabileceği ve yorumlanmasının daha incelikli bir çalışma gerektirdiği dile getiriliyor. Bir gülümsemenin ya da yüz buruşturmanın, farklı insanlarda ve farklı kültürlerde farklı anlamlara gelebileceğinin de altı çiziliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Güney Kore, Kuzey Kore Sınırına Kontrol İçin Robot ve Yapay Zeka Destekli Gözetleme Sistemleri Konuşlandıracak 

Razer ve ClearBot, Okyanuslardaki Atıkları Yapay Zeka ile Temizliyor

Microsoft Başkanı Brad Smith, Kontrolsüz Yapay Zeka Teknolojilerinin ‘1984 Toplumu’ Yaratabileceğini Söyledi 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz