Son yaşanan gelişme doğrultusunda Facebook, profillerde yer alan din, siyasi görüş, cinsel yönelim ve adres bölümlerini kaldıracak. Bu değişikliğin neden yapıldığı henüz bilinmemekle birlikte 1 Aralık’tan itibaren yürürlüğe girecek.

Meta çatısı altında faaliyetlerine devam eden ve Mark Zuckerberg tarafından 2004 yılında kurulan Facebook, milyarlarca kullanıcıyla uzun bir süredir dünyanın en popüler platformları arasında yer alıyor. Bu yüzden platforma devamlı olarak birçok yeni özellik ekleniyor. Şimdi ise Facebook’un, kullanıcıların profillerinde birtakım değişikliklere gideceği ortaya çıktı.

Sosyal medya uygulamaları hakkındaki paylaşımlarıyla bilinen Matt Navarra ve medya devi Business Insider’ın haberine göre Facebook, kullanıcıların artık profillerinde bazı kişisel bilgileri paylaşmasını istemeyecek. Bu bilgi, daha önce görebildiğimiz bilgilerin artık hesaplarda karşımıza çıkmayacağı anlamına geliyor.

Cinsel Yönelim, Adres, Dini ve Siyasi Görüş Bölümü Kaldırılacak

Facebook, kullanıcıların kendilerine özel olan sayfalarına haklarında bilgi koymalarına imkân tanıyor. Biyografi kısmı olarak geçen bu bölüme, kişinin mesleğinden adresine kadar birçok farklı detay yazılabiliyor.

Elde edilen bilgilere göre ABD merkezli platform, kullanıcıların profilinde yer alan ‘Dini Görüş’ kısmının yanında cinsel yönelimleri belirtmek için kullanılan ‘İlgi Duyduklarım’ bölümünü de platformdan kaldırmayı düşünüyor.

Şirket Sözcüsü Tarafından Doğrulandı

İddia edilen bilgiler, Business Insider’a konuşan bir şirket sözcüsü tarafından doğrulandı. Şirket sözcüsü, bu iki bölüm haricinde ‘Siyasi Görüş’ ve ‘Adres’ kısımlarının da artık Facebook profillerinde yer almayacağını belirtti. Bunlar haricindeki diğer kişisel bilgiler ise profillerde kalmaya devam edecek. Popüler sosyal medya platformu, bu tarz bir karar almasına neden olan unsurlar hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. Söz konusu değişikliklerin 1 Aralık 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğini belirtti.

Facebook, bu değişikliği yapma nedenini açıklamazken tahminlere göre kullanıcılar arasında din, siyasi görüş ve cinsel yönelim gibi farklılıklardan dolayı yaşanması olası ayrımcılıkları kaldırmak istiyor. Aynı zamanda adres kısmının kaldırılmasıyla da gizliliğin arttırılması hedefleniyor gibi gözüküyor. Facebook’un profillerdeki din, siyasi görüş, cinsel yönelim ve adres bilgilerinin kaldıracak olması hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce bunun yapılmasındaki amaç nedir?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz