İtalya’nın ikonik markası Pininfarina tarafından tasarlanan Model B adlı elektrikli otomobil, yakın zamanda Tesla’ya rakip olacak gibi görünüyor. İşte Detaylar!

Gelişen teknolojinin hayatımıza kazandırdığı en yararlı buluşlardan biri de elektrikli otomobiller oldu. Karbon ayak izini azaltmayı ve çevreyi korumayı amaçlayan elektrikli araçların kullanımı, günden güne yaygınlaşmaya başladı. Tesla ile başlayan bu hareket, şimdilerde tüm dünyaya yayıldı.

Çin’de Apple için üretim yapan Foxconn’un Hon Hai Technology Group bünyesinde kurulan otomotiv markası Foxtron, elektrikli araç üretimi için kolları sıvadı. Marka tasarım konusunda Togg’un tasarımcısı ve İtalya’nın ikonik markası Pininfarina ile çalışma kararı aldı. Foxtron, kısa süre önce elektrikli otomobiller için bir açık kaynaklı platform oluşturmuştu. Bu platformun daha önce de Model E adlı bir lüks aracı, bir de Model C adlı SUV’si bulunuyordu.

Foxtron’un Pininfarina imzalı yeni otomobili: Model B

TOGG’un da tasarımını gerçekleştiren İtalyan tasarım şirketi Pininfarina, Foxtron ile iş birliğine giderek Model B isimli elektrikli otomobili tasarladı. Otomobilin üretimi için ise ABD tercih edildi.

Elektrikli otomobili mümkün kılan teknolojinin kaynağı olarak ise MiH açık kaynak elektrikli otomobil platformu gösterildi. Bu altyapı Stellantis tarafından da araç içi kullanıcı deneyimini arttırmak için kullanılıyor. Ayrıca Afrika’da üretilen ilk elektrikli otomobilin de temelinde MiH yer alıyor.

Bu platform sayesinde herkes elektrikli araç tasarlayabiliyor olsa da, genele bakıldığında uygun fiyatlı elektrikli pazarında büyük bir boşluk göze çarpıyor. Model B şimdilik bir konsept otomobil olarak tasarlansa da ilerleyen dönemlerde büyük etki yaratacağı tahmin ediliyor.

Foxtron’dan Aracın Teknik Donanımıyla İlgili Bir Açıklama Gelmedi!

Foxtron’un konsept bir araç olarak Pininfarina’ya tasarlattığı Model B’nin Tesla’ya rakip olacağı ve ilerleyen dönemlerde büyük yankı uyandıracağı tahmin ediliyor. Ortalama bir elektrikli aracın 66 bin dolar fiyata sahip olduğu bugünlerde, bu aracın seri üretime geçilmesi halinde kaç paraya satılacağına dair bir bilgi paylaşılmadı. Ayrıca Pininfarina’ya tasarım yaptırarak araca ciddi şekilde güvenilirlik kazandıran Foxtron, Model B için henüz bir teknik donanım bilgisi paylaşmadı. Bakalım ilerleyen günlerde Tesla’nın rakibi Model B ile ilgili ne tür gelişmeler yaşanacak?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz