Okuma Süresi
2 dakika

Toyota, 1997 yılında tanıtılmasından bu yana tüm dünyaya öncü nitelikte olan hibrit Prius modellinin yeni neslini tanıttı. Prius, kısa zamanda elektrifikasyonun ve geleceğin trendlerini yakalamasıyla bilinen bir model. Yeni nesil Prius’un dünya prömiyeri Japonya’da yapıldı ve Los Angales Fuarı’nda ilk kez sergilendi.

Plug-in hibrit olarak sunulacak aracın Avrupa’daki prömiyeri 5 Aralık’ta gerçekleşecek. 5. nesil Prius, dinamik sürüş performansı, artırılmış verimliliği, yeni iç ve dış tasarımıyla 25 yıl önce başlayan yenilikçi olma geleneğini sürdürmeyi hedefliyor. Modelin, 2023 yılının bahar aylarında Avrupa yollarına çıkması planlanıyor.

Hibrit teknolojisi sayesinde karbon nötr ve sıfır emisyona büyük katkılar sağlayan Toyota, hibrit, elektrikli ve yakıt hücreli araç teknolojilerinin yanında yeni Plug-in Prius ile daha fazla alternatif sunmaya devam etmek istiyor.

Yeni Nesil Hibrit Sistem

Plug-in Prius’un hedefleri arasında, yeni nesil hibrit sistemi ile sürüş deneyimini birçok farklı açıdan daha ileri taşımak bulunuyor. Daha fazla gücü ve daha yüksek verimliliği ile dikkat çeken Prius, TNGA 2.0l motoruyla 148 PS (120 kW) güç üretiyor. Yeni 160 PS’lik (111 kW) elektrik motoruyla birlikte ise toplamda 223 PS (164 kW) güce sahip.

Yeni Prius, güç artışının yanında günlük sürüşlerin çoğunu elektrikli modda gerçekleştirecek şekilde tasarlandı. Yeni 13.6 kWh lityum iyon batarya sayesinde mevcut jenerasyona göre sıfır emisyonlu sürüşü, yüzde 50’nin üzerinde artırıldı. Aynı zamanda maksimum enerji verimliliği için temiz enerji,  tavandaki opsiyonel güneş panelleriyle de sağlanabiliyor.

Yeni hibrit ünitesiyle daha güçlü ve dinamik tepkiler vermesi hedeflenen yeni Prius, aerodinamik olarak revize edilen gövdeye sahip. Böylece daha iyi yakıt verimliliği, yol tutuş ve denge sağlanıyor.

Prius Çizgileri ve Coupe Tarzı Dinamik Tasarım

Prius modelinin ikonik olan orijinal tasarımı, yeni nesille daha akıcı ve daha alçak bir siluetle evrimleşti. Sürüş yüksekliği 50 mm azaltılan yeni Prius’un, 50 mm daha uzun aks aralığı var. Uzunluğu önceki nesle göre 46 mm azaltılan yeni araç, 22 mm daha geniş oldu. Daha dinamik bir tasarımla öne çıkan yeni nesil Prius, ön tarafta farlara zarif bir şekilde entegre edilen çekiç başlı tasarıma ve arkada üç boyutla ışıklandırmaya sahip oldu.

Kabin ise, çevre, sürüş modülü ve akan ön konsol ile üçe ayrılan “Ada Mimarisi” adı verilen temayla tasarlandı. Yeni Prius’ta sürücü ve yolcular için geniş bir yaşam alanı sunulmak istenmesi dikkat çekiyor. Yüksek kaliteye sahip malzemeler, dinamik hisse sahip bir tasarımla harmanlanıyor. 7 inç TFT LCD sürücü göstergeleri sürücünün rahatça görebileceği şekilde konumlandırılırken, yeni tasarlanan orta konsol ise, kabin konforunu öne çıkarıyor. Yeni merkezi ekran sürücünün görüş açısını iyileştirecek şekilde yerleştirildi. Araçta yer alan ön konsol ışıklandırmaları ise Toyota Safety Sense’in uyarılarıyla bağlantılı olarak çalışabiliyor ve renk değişimleriyle sürücüyü uyarabiliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz