Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Facebook’un kurucusu ve Meta’nın da başındaki isim olan tanınan Mark Zuckerberg, metaverse geliştirme süreçleri üzerine çalışan birimi Reality Labs bünyesine katmak için yeni bir girişimi daha satın almaya karar verdi. Bu girişim, Audio Analytic olarak karşımıza çıkıyor.

Meta’nın sahibi Mark Zuckerberg, yakın zamanda 11 binden fazla çalışanı işten çıkarmaya karar verdiklerini belirtmişti. Aynı zamanda ”Bu işte yanlış yaptım.” diyerek hatasını kabullenen Zuckerberg, bir yandan işten çıkarmalar yaparken, bir yandan da bünyesine yeni isimler ve markalar katmak için çabalıyor.

Zuckerberg, son gelişmeyle Meta’nın, Cambridge merkezli girişim Audio Analytic’i satın alacağını açıkladı. Anlaşmanın finansal detayları hakkında herhangi bir açıklama yok. Şu anlık sadece Meta’nın Metaverse geliştirme birimi Reailty Labs’a katılacağı belirtildi.

Audio Analytic İle Sesler Metaverse’e Taşınacak

Merak edenler için Audio Analytic, günlük hayatta sık duyulan sesleri tanıması için yapay zekâları eğitiyor. Sesler deyince aklınıza sadece insan konuşma sesleri gelmesin. Buna köpek havlaması, cam kırılması, araba kornası ve bebek ağlaması gibi sesler de dahil. Meta, fiziksel dünyadaki sesleri Metaverse içinde en iyi şekilde taklit edebilmenin yeni yollarını arıyor. Meta, yeni girişimi de bünyesine kattıktan sonra bu alanda çalışmalarda bulunmaya devam edecek gibi görünüyor.

Metaverse Platformlarının Büyütülmesi Bekleniyor

Yeni girişim ile seslerin düzenlenmesi ve böylece Meta’nın metaverse platformlarının büyütüleceği, geliştirileceği ve gerçeğe daha yakın hâle getirileceği söyleniyor. Meta’nın ana amacının gerçek dünyaya alternatif olarak bir sanal dünya oluşturmak olduğunu göz önünde bulundurursak, seslerin de bu konuda oldukça önemli olduğu çıkarımını yapabiliriz.

Daha önce 25 milyon dolar finansman toplamayı başaran Audio Analytic, son dönemlerin en çok dikkat çeken girişimleri arasında yer almayı başarıyor. Girişimin “ai3” yazılımı, ses tanıma teknolojisini kullanarak ürün geliştirmek isteyen teknoloji firmaları tarafından tercih edilerek kullanılıyor.

Son zamanlarda yaptığı Metaverse yatırımlarının karşılığı alamadığı için batma eşiğine gelen Meta, çok fazla sayıda çalışanı işten çıkarma kararı almıştı. Bunun üzerine şirketin nasıl toplanacağı merak konusu olurken, yeni bir girişimi bünyesine katacağı öğrenildi. Meta’nın yeni girişimi hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz