trend-micro-zdi

Bağımsız pazar araştırma şirket Omdia tarafından yayınlanan bir rapora göre Trend Micro Sıfırıncı Gün Girişimi (ZDI), dünyanın en büyük güvenlik açığı bulma programı seçildi. ZDI, 2020’de tespit edilen güvenlik açıklarının %60 oranını tek başına tespit etti.

Siber güvenlik sektörünün lideri konumunda bulunan Trend Micro Incorporated şirketi, bugün Omdia tarafından yayınlanan rapora göre güvenlik açıklarının %60 oranını kendisine ait bir yazılım ile tespit etti. ZDI, üst üste 13 yıldır dünyanın en büyük hata bildirim programı olarak yayın hayatına devam ediyor. ZDI tarafından yapılan tüm güvenlik açığı bildirimlerinin %77 gibi bir oranı ise kritik veya yüksek önem seviyesinde yer alıyor.

Konu hakkında Trend Micro Güvenlik Açığı Araştırmaları Kıdemli Direktörü Brian Gorenc, “Son olarak Microsoft Exchange Server’da yaşananlar bize bir kez daha gösterdi ki, güvenlik açıkları, tehdit aktörlerine karşı verilen mücadelenin tam merkezinde yer alıyor. Trend Micro olarak bu noktada, araştırmacıları hataları bulmaya ve sorumlu bir şekilde açıklama yapmaya teşvik etmekte kararlıyız. Bu, tüm kullanıcılara; özellikle de 2020’de ilgili yamanın yayınlanmasından önce ortalama 81 gün boyunca korunan Trend Micro Tipping Point müşterilerine fayda sağlıyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

trend-micro

Omdia Baş Analisti Tenner Johnson, Trend Micro haricindeki tüm bağımsız araştırmacıların tespit ettiği güvenlik açığı sayısının, yalnızca şirket tarafından bildirilenlerin yarısından azına denk geldiğini belirti.

TM tarafından 2005 yılında hayata geçirilen güvenlik açığı girişimi ZDI, güvenlik araştırmacılarının da yaptığı hataları ya da gözlerinden kaçırdığı noktaları gösteriyor. Program, bugüne kadar etkilenen tedarikçilere 7500’den fazla güvenlik açığı bildirdi ve dünya çapında 10 binden fazla araştırmacıya 25 milyon dolardan fazla ödül dağıttı.

İlginizi Çekebilir:

Türkiye, Siber Güvenlik Becerileri Konusunda 21 Ülke Arasında Sondan İkinci Sırada!

Yeni Yılda Sosyal Ama Siber Güvende Kalın: 2021 Yılı Siber Güvenlik Önerileri

Türkiye ve ABD’nin Katılımıyla Uluslararası Siber Güvenlik Tatbikatı Başladı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz