bitcoin-dusus-teknosafari

Kripto çöküşünün ardından Bitcoin madencilerinin zararı belli oldu. ABD’li üç büyük kripto madencisi 1 milyar dolardan fazla kayıp bildirdi.

Geçtiğimiz aylarda kripto para piyasası oldukça çalkantılı bir dönemden geçmiş ve kripto paralarda yaşanan çöküş birçok kişiyi mağdur etmişti. Şimdilerde ise bu çöküşün bilançosu ortaya çıkmaya başladı. ABD’nin halka açık en büyük üç Bitcoin madencilik şirketi, kripto piyasasındaki değer kayıplarından dolayı ikinci çeyrekte 1,5 milyar dolara yakın zarar etti.

Amerika’nın en büyük 3 Bitcoin madenciliği şirketinin uğradığı zararın en büyük sebebi, kripto paralardaki düşüş olarak gösterildi. Kripto madenciliği piyasası son haftalarda rahatlasa da şirketlerin hisseleri düşüşe geçti. Madenciler, borcunu ödemek ve işletme maliyetlerini karşılamak için mücadele ederken, Bitcoin biriktirme pozisyonlarından ayrılmak ve Bitcoin satmak zorunda kaldılar.

Bitcoin Madencilerinden 1,4 Milyar Dolar Kayıp Bildirisi!

Bloomberg tarafından hazırlanan son rapora göre, ABD’nin en büyük üç madencilik firmasının finansal raporları içler acısı. Core Scientific, Marathon Digital Holdings ve Riot Blockchain isimli şirketlerin toplamda 1,4 milyar dolar kayıp yaşadığı bildirildi.

Bu üç madencilik firmasının içinde en çok para kaybeden 862 milyon dolar ile Core Scientific oldu. Hemen arkasında ise 366 milyon dolar kayıpla Riot Blockchain ve 192 milyon dolar ile Marathon Digital Holdings boy gösterdi. Şirketlerin bu kadar fazla zarar etmesi ise Bitcoin yatırımcılarını tedirgin etmeye başladı.

Darbe Alan Yalnızca Madenciler Değil!

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük üç madencilik firmasının finansal raporları piyasayı şoka uğratırken, büyük şirketlerin bu kadar fazla zarar etmesi, Bitcoin yatırımcılarını oldukça tedirgin etti. Geçtiğimiz çeyreğe ait şirket borçlarını ödemek isteyen bu firmalar, maliyetleri karşılamak için ürettiklerinden daha fazla Bitcoin sattı. Hatta bazı firmalar ayakta kalabilmek için ek kredilere başvurdu.

Son çeyrekte önemli darbeler alan sadece madenciler değildi. ABD’nin en büyük kripto borsası Coinbase Global de 1,1 milyar dolar zarar ederken, MicroStrategy 1 milyar dolardan fazla net zarar yazdı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz