FBI, Florida’da yaşanan bir silahlı saldırıya ilişkin olarak Apple’dan şüpheli iki iPhone’un kilidini açmasını istedi. Yasal taleplere karşılık iCloud verilerini düzenli olarak mahkemeye sunan teknoloji devinin, cihazların içinde var olan kilitli verileri üçüncü şahıslarla paylaşmadığı biliniyor

NBC News’in haberine göre FBI, Apple’dan Aralık ayında Pensacola Deniz Üssü’nde yaşanan bir silahlı saldırıya ilişkin olarak iki adet iPhone’un kilidini açmasını istedi. Teknoloji devine gönderilen bir mektupta, FBI Baş Hukuk Müşaviri Dana Boente cihazları incelemek için mahkemeden onay aldıklarını, fakat ellerindeki teknolojinin iPhone kilitlerini açmaya müsaade etmediğini belirtti.  

Resmî kurumlar tarafından yapılan bu tip talepler, uzun bir süredir Apple için ciddi bir sorun teşkil ediyor. Teknoloji devi, iOS güvenlik protokollerine aykırı bir hamlede bulunmadan kilitli cihazların içindeki verileri paylaşamıyor. Şirketin, mahkeme taleplerine karşılık düzenli olarak iCloud verilerini paylaştığı bilinse de Apple, belli bir cihazın kullanıcı şifresi kullanılmadan o cihazda var olan verileri üçüncü şahıslara sunamıyor. Güvenlik protokolleri gereği bu tip verilerin paylaşılmaması da çoğunlukla teknoloji devi ve resmi kurumlar arasında çekişmeli bir durum yaratıyor.  

Ulaşılan Apple yetkilileri ise böyle bir mektubun varlığını reddetse de mahkeme kararı için davaya ilişkin tüm mevcut verileri teslim ettiklerini ifade etti. FBI ile gerekli durumlarda iş birliği içinde olmaktan memnuniyet duyduklarını belirten şirket yetkilileri, kurumun 1 ay önce olayla ilgili bilgi talep ettiğini ve kendilerinin de ellerindeki tüm verileri FBI ile paylaştıklarını sözlerine ekledi. 

Daha önce Apple ve FBI arasında benzer bir olay yaşanmıştı

Benzer bir durum daha önce Apple ve FBI arasında San Bernardino’daki silahlı çatışmayla ilgili olarak da meydana gelmişti. FBI, yine saldırıya ilişkin bir telefonun kilidinin açılmasını istemiş ve aylarca süren yasal çekişmelerin ardından başka bir çözüm yolu bularak davayı aniden geri çekmişti.