Perşembe, Kasım 26, 2020
Ana Sayfa Dijital Trump, Sosyal Medya Platformları İçin Bugün Kararname İmzalayacak

Trump, Sosyal Medya Platformları İçin Bugün Kararname İmzalayacak

Donald Trump ve Twitter arasında salı günü başlayan “yanıltıcı içerik” kavgası büyümeye devam ediyor. Twitter’ın ABD Başkanı Trump’ın paylaşımını yanıltıcı içerik olarak işaretlemesinin ardından Trump, sert sözlerle “sosyal medya platformlarını” tehdit etmişti. Şimdi ise Beyaz Saray Sözcüsü’nün yapmış olduğu bir basın açıklamasında Trump’ın bugün sosyal medya platformları ile ilgili bir kararname imzalayacağı belirtildi.

Donald Trump’ın bir tweet’inin Twitter tarafından “yanıltıcı içerik” olarak işaretlenmesinin ardından, ABD Başkanı Twitter üzerinden sosyal medya platformlarını tehdit eden bir açıklama yapmıştı. Trump açıklamasında, sosyal medya platformları için bir düzenleme yapacaklarını bu da olmazsa tamamen kapatacaklarını belirtmişti. 

ABD Başkanı Trump’ın söz konusu tehdidinden sonra Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kayleigh, Trump’ın bugün sosyal medya platformları ile ilgili yeni bir kararname imzalayacağını dile getirdi.

Trump’ın sosyal medya platformları ile ilgili kararnamesi hakkında ortaya atılan iddialar var

Trump’ın sosyal medya ile ilgili bu sert ve tehditkar tavrı elbette ki bazı iddiaları da ortaya atıyor. Trump’ın bugün imzalayacağı kararname hakkında detaylar henüz açıklanmadı. Ancak Washington Post, bugün imzalanacak kararnamede federal kurumların sosyal medya şirketlerini denetleme ve sonrasında ise cezalandırma yetkisini alacağını dile getiriyor. 

Washington Post’ta yer alan haberin, Trump’ın sosyal medya platformları için imzalayacağı kararname hakkında bilgileri olan ilki yetkiliye dayandırılarak yapıldığı bilgisi veriliyor. Bu habere göre, ABD Ticaret Bakanlığı ve Federal İletişim Komisyonu’ndan İletişim Kararnamesi Yasası’nın bazı bölümlerinin daraltılacağı söyleniyor. 

Washington Post’a konuşan güvenilir olduğu belirtilen kaynaklara göre, Trump’ın bugün imzalayacağı kararnamede, Ticaret Bakanlığı’nın siyasi önyargı ile ilgili şikayetleri kabul edebileceği aktarılıyor. Bunun dışında ise, sosyal medya platformlarının içerik denetleme uygulamalarını araştırabileceği de söyleniyor. Haberde yer alan diğer bilgilere göre, federal kurumların sosyal medya harcamalarını tekrardan incelemesi gerekebileceği de bildiriliyor. 

Trump sosyal medya platformlarına reklam verdirmeyebilir

Trump’ın bugün imzalayacağı kararnamenin kendisine ulaştığını belirten St. Jhon’s Üniversitesi’nden Kate Klonick ise söz konusu kararnamede, içeriklerin bilgi kontrolünün editoryal davranışların kapsamında öne sürülebileceğini dile getirdi. Söz konusu sebeple Trump’ın ABD Ticaret Bakanlığı ve Federal İletişim Komisyonu’ndan İletişim Kararnamesi Yasası’nın internet şirketlerini yasal sorumluluktan koruyan 230. Bölümünü daraltması isteneceği söyleniyor. Trump’ın ayrıca yeni kararname ile federal kurumların 230. Bölüm’ün editoryal hükümlerini ihlal eden sosyal medya platformları için reklam verilmesini de yasaklayabileceği de dile getiriliyor. 

Kate Klonick ve Washington Post’a konuşan kaynakların Trump’ın bugün imzalayacağı kararname hakkında söyledikleri birbiriyle uyuşuyor. ABD Başkanı Trump, söylenildiği üzre, sosyal medya platformlarının içerik kontrol uygulamalarını 230. Bölüm’ün kapsamından çıkaracak. Bunun dışında maddi zorluğa itecek bir diğer durum ise elbette ki uygun bulunmayan şekilde içerik doğrulaması yapan sosyal medya platformlarının ABD’nin resmi kurumlarından reklam alması da engellenecek olması.

İlginizi Çekebilir:

Matrix’in Yönetmeni Lilly Wachowski’den Elon Musk ve Ivanka Trump’a Sert Yanıt

Trump ‘tan Sosyal Medya Tehdidi: Ya Kapatacağız Ya da Güçlü Bir Düzenleme Yapacağız

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla CEO’su Elon Musk, 1000 Km Menzile Sahip Bir Batarya Geliştirdiklerini Açıkladı

Elektrikli otomobil devi Tesla CEO’su Elon Musk, 1000 km menzile sahip bir batarya üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Dünyaca ünlü şirket CEO’su ayrıca, Avrupa’da satışa sunulmak...

Facebook, Verileri İzinsiz Kullandığı Gerekçesiyle Güney Kore’de 6.1 Milyon Dolar Para Cezası Aldı

ABD merkezli sosyal medya devi Facebook, kullanıcı verilerini izinsiz kullandığı gerekçesiyle Güney Kore’de 6.1 milyon dolar para cezası aldı. Güney Kore Kişisel Bilgileri Koruma...

Riot Games 2021 Valorant Şampiyonlar Turu ‘nu Duyurdu

Riot Games geliştirdiği rekabetçi, 5'e 5, karakter tabanlı taktiksel nişancılık oyunu VALORANT için 2021 yılı boyunca devam edecek bir sezon uzunluğundaki VALORANT Şampiyonlar Turu'nu...

Xiaomi Satış Rakamları ile Üçüncü Çeyrekte 15 Rekor Kırdı

Çinli teknoloji şirketi Xiaomi, yılın ilk üç ayını ve 3. çeyreğini rekorlarla kapattı. İlk 9 aya ve Temmuz, Ağustos, Eylül aylarını kapsayan 3. çeyreğe...

Uygun Fiyatlı Yüksek Performans Sunan Oyuncu Mouse ‘u Logitech G203 LIGHTSYNC

Logitech G, oyuncu ekipmanları konusunda son dönemde oldukça iddialı ürünlerle pazarda adından söz ettiriyor. Şirketin uygun fiyatlı ve yüksek performans sunan oyuncu mouse 'u...