Okuma Süresi
2 dakika

Deprem bölgesindeki depremzedeleri tahliye etmek için çalışan Türk Hava Yolları, daha düzenli bir tahliye için randevulu sisteme geçeceğini duyurdu.

Bugüne kadar deprem bölgelerinden binlerce insanı tahliye eden Türk Hava Yolları, Pazartesi günü itibarıyla düzenli seferler yapılacağını duyurdu.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre rezervasyonların ücretsiz şekilde olmaya devam edecek.

THY’den Randevu Düzenlemesi

Image

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda deprem bölgelerinden yapılacak olan tahliyelerin randevulu sistem ile gerçekleşeceğini duyurdu.

Buna göre depremzedeler Pazartesi (13 Şubat) saat 09:00 itibarıyla rezervasyon sistemi üzerinden randevu alabilecek. Buradan yapılan rezervasyonlarla vatandaşlar öncelikli olarak tahliye edilecek.

Tahliyeler 13-19 Şubat Tarihleri Arasında Yapılacak

Tahliyeler Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Diyarbakır, Adana, Kayseri, Adıyaman ve Elazığ çıkışlı olarak 13-19 Şubat tarihleri arasında yapılacak.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, bugünden itibaren sadece rezervasyon yapanların uçağa kabul edilecekleri belirtilerek “Vatandaşlarımızı bekletmemek için bu akşam 20.00 itibarıyla online kanallarımızdan rezervasyon sistemi açılacaktır. Yarın sabah 09.00’dan sonraki uçuşlar rezervasyon üzerinden sağlanacaktır. Sabah 09.00 öncesi uçuşlarda havalimanından binişler gerçekleştirilecektir.” denildi.

Kahramanmaraş merkezli deprem meydana geldiği zamandan itibaren farklı hava yolu firmaları destek olmaya başlamıştı. Depreme karşı faaliyet gösteren şirketlerden biri de Türk Hava Yolları. THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Buna göre şirket, deprem bölgesi çıkışlı direkt uçuşlarını 13 Şubat’a kadar tek yön ücretsiz olarak sabitlenmişti.

Bunların yanı sıra şirket, deprem bölgelerine insani yardım malzemelerinin ve arama kurtarma ekiplerinin ulaştırılması için AFAD koordinasyonunda çalıştıklarını belirtti. Bu kapsamda Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ’a giden yardım uçaklarının dönüş uçuşlarının vatandaşların kullanımına açıldığını ifade etti. Uçuşlardaki yolcu düzenini sağlamak için mobil uygulama ya da internet sitesinden rezervasyon oluşturulabileceğini de ekledi.

Hava taşımacılığı firmalarının yanı sıra kara taşıması yapan kargo firmaları da desteklerini sağladı Buna göre; Amazon CEO’su Andy Jassy tarafından yapılan açıklamayla Amazon’un lojistik ve acil destek dağıtım ağı etkinleştirildi. Bölgede aktif olarak bir depoya sahip olmadıklarını belirten Amazon, lojistiğin İstanbul’dan yürütüleceğini bildirdi. Türkiye’de 2000 çalışana sahip olduklarını, ihtiyaç duyulan yardımı sağlamak için envanter ve ekiplerden yararlanılacağını söyledi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz