Okuma Süresi
1 dakika

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kimya Mühendisliği Bölümü’nde Profesör Doktor Sacide Alsoy Altınkaya ve ekibi peynir altı suyunu kullanarak ambalaj geliştirmeye başardılar.

Petro ürünlerinden biri olan plastiğin verdiği zararı engellemek için biyoplastik alanında çalışmalar genişliyor. Türk bilim insanı Prof. Dr. Sacide Alsoy Altınkaya ve ekibi yaptığı çalışmalar sonucunda peynir altı suyundan yenilebilir ambalaj üretmeyi başardılar. Üretilen bu ambalaj sayesinde hem doğa hem insan sağlığını koruyacak. Altınkaya ve ekibi 4 yıllık çalışmaları sonucunda üretmeyi başardıkları bu yeni biyoplastik malzeme için patent almayı başardılar.

Peynir altı suyu yüksek protein oranına sahip olduğu için enerji içeceklerinde ve protein tozlarında bolca kullanılan bir malzemedir. Altınkaya ve ekibi peynir altı suyunun tozunu ve mısır proteinini birleştirip esnek, dayanıklı bir ham madde elde etmeyi başardılar.

Peynir altı suyundan yenilebilir ambalaj ürettiler

Prof. Dr. Altınkaya, AA muhabirine, Avrupa’nın petrol türevi plastiğe karşı olduğunu ve bu karşıtlığın rüzgarından etkilendiklerini söyledi. Altınkaya, petrol türevi plastikler hakkında geri dönüşüme dahil edilseler bile geri dönüşüm sırasında karbondioksit yaydıkları için doğaya zarar verdiklerini ama biyoplastiklerin hiçbir zararının olmadığını söyledi ve biyoplastik teknolojisinin dünyada kabul gören bir teknoloji olduğunu belirtti.

Altınkaya, biyoplastiklerin en büyük dezavantajının, petrol türevi plastiklere göre dayanıklılık ve esneklik özelliklerinin düşük olduğunu ama ürettikleri biyoplastik ham maddenin içine ekledikleri mısır proteini ve nano tanecikler ile bu sorunu ortadan kaldırdıklarını söyledi. Prof. Dr. Altınkaya, uluslararası kuruşların yaptığı testlere göre ürettikleri ambalajın tamamen yenilebilir onayını aldığını söyledi. Ülkemizde 5 milyon ton peynir altı suyu üretildiğini söyleyen Altınkaya, biyoplastik ambalaj üretimi için büyük bir potansiyellerinin olduğunu söyledi.

Kaynak: AA

Türk bilim insanı Betül Kaçar, NASA’nın araştırma projesine dahil oldu

Türk bilim insanları biyopsi yapabilen kapsül robot geliştiriyor

Türk bilim insanlarından oluşan bir ekip lityum iyon pillerin ömrünü uzatmayı başardı