Turkcell Puk Kodu Nasıl Öğrenilir? En Kolay Yöntemler

Cep telefonlarımızın tanımadığımız kişilerin eline geçmesi ya da bir başkasının bizden izin almadan kişisel eşyalarımızı kullanması ihtimalini düşünerek telefonlarımıza güvenlik şifreleri koyuyor, sim kartımızı PIN kodu ile koruma altına alıyoruz. Fakat bazen bize büyük güvenceler sağlayan şifreler aklımızdan uçup gidiyor veya kayboluyor. Peki, bu durumda ne yapabilir, hattı nasıl açabiliriz? Bu yazımızda Turkcell Puk Kodu nasıl öğrenilir konusunu inceleyeceğiz.

Turkcell yeni bir hat alan müşterilerine tüm GSM şirketleri gibi hat ile beraber sim karta ait birtakım şifrelerin yer aldığı bir kart verir. Bu kartın üzerindeki işaretli alanı kazıdığınızda ise karşınıza sim kartınıza ait PIN kodu ve gerekli durumlarda kullanılmak üzere bekleyen PUK kodu çıkar. PIN kodu hattınızı açmak için girmeniz gereken, minimum 4 haneden oluşan bir şifredir. Hattınızı bir kere açtıktan sonra dilerseniz bu kodu değiştirebilir, unutmayacağız bir şifre kombinasyonu oluşturabilirsiniz. Eğer PIN kodunu üst üste 3 defa yanlış girerseniz hat bloke olur ve daha fazla deneme yapmanıza izin vermez. İşte bu noktada devreye PUK kodu girer. Biz de bu yazımızda size Turkcell pin kodu değiştirme ve kaldırma hakkındaki detaylar ile puk kodu kırma ve öğrenme işlemlerini nasıl yapabileceğinizi açıklayacağız.

PIN Kodunu Değiştirmek veya Kaldırmak İçin Ne Yapmalıyım?

Size verilen ilk PIN kodunu unutma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu yüzden hattınızı açtıktan sonra şifrenizi sadece sizin bildiğiniz ve kolaylıkla hatırlayabileceğiniz bir kombinasyonla değiştirmenizi öneriyoruz. Bunun yanında eğer hattınızı açarken PIN kodu girmek istemiyor, unutmaktan endişeleniyor ya da gereksiz buluyorsanız PIN kodunu devre dışı bırakabilirsiniz. Tüm diğer operatörler gibi Turkcell pin kodu kaldırma ve değiştirme işlemleri telefonun işletim sistemine göre değişiklik göstermektedir. Bunun için birkaç küçük adımı takip etmeniz yeterli olacaktır.

iOS için PIN Kodu Değiştirme/Kaldırma

iOS işletim sistemine sahip cep telefonlarında PIN kodunu değiştirmek veya kaldırmak istediğinizde aşağıda verilen adımları uygulayabilirsiniz.

ios1

  • İlk olarak telefonunuzun “Ayarlar” kısmına gelin ve ardından “Hücresel” menüsünü açın.

ios2

  • Açılan menüden sayfanın en altında yer alan “SIM PIN” yazısına tıklayın.

ios3

  • Eğer PIN kodunuzu değiştirmek istiyorsanız yıldızla işaretlenen “PIN’i Değiştir” seçeneğine basın. Sim kartın PIN kodunu kapatmak istiyorsanız, ok ile gösterilen anahtarı aktif hale getirin.

Android için PIN Kodu Değiştirme/Kaldırma

Android işletim sistemiyle çalışan telefonlar için sim kartın PIN kodu değiştirme veya kaldırma adımları şu şekildedir:

and1

  • Öncelikle “Ayarlar” menüsünü açın ve “Güvenlik ve Kilit” sekmesine tıklayın.

and5

  • Daha sonra “SIM Kart Kilidini Ayarla” kısmına gelin. Eğer PIN kodunu devre dışı bırakmak istiyorsanız “SIM Kartı Kilitle” anahtarını açın.

and3

  • Sim kartınıza ait PIN kodunu değiştirmek için “SIM PIN Kodunu Değiştir” diyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

PIN Kodumu Unuttum, PUK Kodumu Nasıl Öğrenebilirim?

Eğer “Pin kodumu unuttum telefonu açamıyorum, bu durumda ne yapmalıyım” diye düşünüyorsanız veya şifreyi arka arkaya 3 kere yanlış girdiyseniz sim kartınızı aktifleştirmek için PUK koduna ihtiyacınız var demektir. 8 haneden oluşan bu PUK kodunu sim kart şifrenizi sıfırlamak için kullanabilirsiniz. Size toplam 10 deneme hakkı tanıyan PUK koduna ulaşmanın en kolay yolu, operatör tarafından size verilen kartı bulmaktır. Söz konusu kartın üzerindeki alanı kazıyarak ihtiyacınız olan numaraya ulaşabilirsiniz. Tabii bazen üzerinden geçen zamanla kartlar kaybolabiliyor ya da PUK koduna acilen ihtiyaç duyulabiliyor. Bu noktada size lazım olan rakamları öğrenmek için kullanabileceğiniz birkaç yöntem mevcut.

TC Kimlik No ile Puk Kodu Öğrenme

Turkcell hattınıza ait PUK kodunu öğrenmek için operatörün resmi internet sitesi üzerinden TC kimlik numaranızı kullanarak sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca aynı sayfa üzerinden sim kart numarası ile işlem yapmak da mümkündür.

trkcll1

  • Turkcell’in internet sitesinden ilgili sayfaya giriş yaptıktan sonra karşınıza “PUK Kodu Öğrenme” ekranı çıkacaktır. İlgili ekranda “T.C. Kimlik Numarası ile” sekmesine gelerek sizden istenilen bilgileri doldurduğunuzda hattınıza ait PUK koduna ulaşabilirsiniz.

trkcll2

  • Alternatif olarak isterseniz “Sim Kart Numarası ile” kısmına tıklayıp, sim kartınızın üzerinde yer alan numarayı ilgili boşluğa yazarak da PUK kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Turkcell’in internet sitesi üzerinden PUK kodu öğrenme sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Müşteri Temsilcisi Aracılığıyla PUK Kodu Öğrenme

Turkcell çağrı merkezinin hizmet numaraları olan 532 veya 532 532 00 00‘ı kullanarak da PUK kodunuzu öğrenmeniz mümkün. Bu numaralar aracılığıyla müşteri temsilcisine bağlanabilir, sizden istenilen kimlik bilgilerini ve sim kart üzerinde yazan kart numarasını görevli kişiyle paylaşarak probleminizi çözebilirsiniz.

Turkcell Destek Merkezleri ile PUK Kodu Öğrenme

Size en yakın Turkcell şubesine giderek PUK kodunuzu öğrenmek için yardım isteyebilirsiniz. Burada önemli olan hat sahibinin kimliğiyle beraber başvurmasıdır. Eğer hattınız başka biri adına kayıtlıysa sizin tek başına gitmeniz problemi çözmek için yeterli olmaz.

Peki, PUK Kodu da Bloke Olursa?

İhtiyacınız olan PUK kodunu öğrenemez veya PUK kodunu 10 defa yanlış tuşlarsanız, sim kartınız tamamen bloke olur. Bu durumda internet üzerinden yapabileceğiniz bir şey kalmamış demektir.

Turkcell PUK kodu bloke oldu nasıl açabilirim, ne yapabilirim?” sorusunun tek bir cevabı vardır. O da Turkcell destek merkezlerine başvurmak ve yeni bir sim kartı talep etmek. Tabii bu noktada hat sahibinin bizzat başvurması gerektiğini de belirtmekte fayda var.