ABD Başkanlık Seçimlerinde Sosyal Medya kritik rol oynuyor

Kasım ayında gerçekleşmesi beklenen ABD Başkanlık Seçimleri öncesinde adaylar arasındaki rekabet giderek kızıştı. Öte yandan ABD Başkanlık Seçimlerinde sosyal medya kritik öneme sahip. Sürece ilişkin tansiyon tırmanırken adaylardan bazılarının sahte hesaplar aracılığıyla reklam politikalarına aykırı kampanyalar yürüttüğü iddia edildi; bazıları ise seçim döneminde sosyal medya için ayırdığı reklam bütçesini şimdiden hazırladı.  

Bu yılın Kasım ayında gerçekleşecek olan ABD Başkanlık Seçimleri yaklaşırken adaylar arasındaki rekabet de günden güne yükselmeye devam ediyor. Dijital çağın gereklerine uygun olarak ABD Başkanlık Seçimlerinde sosyal medya oldukça kritik bir role sahip. Konuyla ilgili kısa bir süre önce kendi platformlarında çeşitli düzenlemeler yapma yoluna giden sosyal medya devleri ise günümüz medya tüketiminde önemli bir alan işgal ettikleri için kampanyalar açısından da kritik bir rol oynamaya başladıAdaylardan bazılarının sahte hesaplar aracılığıyla sosyal medya kampanyaları yürüttüğü iddia edildi. Bazılarının da seçim döneminde sosyal medya üzerinden yapacakları reklamların bütçesini şimdiden hazırladığı öğrenildi.  

donald trump michael bloomberg ile ilgili görsel sonucu

Konuya ilişkin olarak Twitter, kısa bir süre önce 70 adet hesabı birebir aynı cümlelerle Michael Bloomberg’i destekler nitelikte paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle platformdan kaldırdı. Uzmanlar, hesapların son birkaç ay içerisinde açılmış olduğunu bildirdi. Sahte hesaplar aracılığıyla hızla yayılan kampanya, sosyal medya devinin algoritmalarındaki filtreler tarafından keşfedildi. Şirket yetkilileri, bu hesapların ve hesaplar tarafından yapılan paylaşımların platform kurallarını ihlal ettiğini ifade etti. 

Şirket, bu hesapların bazılarını kalıcı olarak silerken bazılarını ise hesap sahiplerinin kimliklerini doğrulamaları durumunda tekrar aktif hale getireceğine işaret etti. Sosyal medya devinin, seçim süreciyle ilgili daha katı bir tutum izlediği de bir süredir biliniyordu. Twitter, konuyla ilgili olarak 2019 yılının sonlarına doğru platformdaki siyasi reklamları kaldıracağını duyurmuş ve ardından seçimleri manipüle eder nitelikteki paylaşımların yetkililere bildirilebilmesi için platforma yeni bir özellik eklediğini açıklamıştı.  

Trump, YouTube reklamları için 1 milyon dolardan fazla ödeme yaptı

Diğer yandan adaylardan bazıları, siyasi reklamların nispeten daha serbest olduğu sosyal medya ağlarında işgal edecekleri reklam alanını şimdiden hazır etti. Konuyla ilgili olarak Donald Trump’ın, YouTube’a yönelik reklam bütçesini şimdiden hazırladığı öğrenildi. Paylaşılan detaylara göre; Kasım ayının başından seçim günü sonuna kadar Trump’ın reklamları, YouTube ana sayfasında yer alıyor olacak. Şimdiden ödemesi yapılan reklamlar, Trump’ın seçimler açısından oldukça kritik bir dönem olan son birkaç günlük süreçte sosyal medyadaki görünürlüğünü ve bilinirliğini artırmayı hedefleyecek.

Kasım ayında sosyal medyadan yapılacak reklam çalışmasının net bütçesi bilinmese de Trump’ınYouTube ana sayfasında yer alacak reklamları için gün başına 1 milyon dolardan fazla ödeme yapmış olduğu tahmin ediliyor. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

YouTube, ABD’deki başkanlık seçimleriyle ilgili yeni kurallar düzenledi 

Twitter’dan ABD’deki başkanlık yarışının adil ilerleyebilmesi için yeni bir hamle geldi

Facebook, siyasi amaçları olan bazı sahte hesapları platformdan sildi