Türkiye Dijital Nezaket

Microsoft, 2016’dan bu yana sürdürdüğü “Dijital Nezaket Araştırması”nın 2020 yılı sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre; 2020 yılında, geçtiğimiz senelere kıyasla dijital platformlarda nezaket kurallarına daha fazla uyum sağlandı. Türkiye ise dünyada dijital nezaket kurallarına en çok uyan 5. ülke oldu.  

Pandemiyle birlikte insanların dijital platformlarda geçirdiği zaman, belirgin ölçüde artarken söz konusu platformları kullanan bireylerin birbirlerine karşı tutumları da iş dünyası tarafından mercek altına alınmaya başlandı. Microsoft’un 2016 yılında başlattığı ve araştırmaların sonuçlarını değerlendirerek oluşturduğu “Dijital Nezaket Endeksi”nin 2020 yılı sonuçları, kısa bir süre önce kamuoyu ile paylaşıldı. ABD merkezli teknoloji devinin 30’u aşkın ülkede 58 binden fazla görüşme gerçekleştirerek yürüttüğü “Dijital Nezaket Araştırması” kapsamında; katılımcılara çevrimiçi mecralarda ne kadar vakit geçirdikleri, nezaket kurallarına ne kadar uydukları ve işle ilgili veya iş dışı ortamlarda sanal tacize maruz kalıp kalmadıkları soruldu. Araştırmanın soru setinde, buna benzer bir dizi soru yer aldığı ifade edildi. 

Araştırma sonuçlarına göre; 2020’de dijital platformlarda nezaket kurallarına en fazla uyanlar, 13-17 yaş arası gençler oldu. Nefret ve bölücülüğü yayan söylemler artmaya devam ederken her 10 kişiden 4’ü, siber zorbalığa maruz kaldığını belirtti. Bu kişilerin yüzde 66’sı, saldırıyı gerçekleştiren kullanıcıyı engelleme yolunu seçtiğini dile getirdi. Öte yandan; her 4 kişiden 1’i, pandemi döneminde sanal platformlarda nezaket kurallarına daha çok uyulduğunu ifade etti. Türkiye ise dünyada dijital nezaket kurallarına en çok uyan 5. ülke oldu. Özellikle sıkı karantina kurallarının uygulandığı ülkelerde, dijital platformların kullanımında keskin bir yükseliş gözlemlenirken video aramalarının başı çektiği sosyal medya kullanımında da belirgin bir artış yaşandı. Market alışverişi başta olmak üzere; e-ticaret hızla yaygınlaştı, video oyunları ve spor aktivitelerini online izleme alışkanlığı da arttı.  

Yüzde 60’lık bir kesim, iş yerinde maruz kaldığı siber ya da fiziksel zorbalığı yetkililere bildirmiyor 

2020’de dijital platformlarda nezaket kurallarına en çok uyan ülkeler arasında 5. sırada yer bulan Türkiye’de; kullanıcıların yüzde 68’i, 2020 yılında rahatsız eden dijital tecrübeler yaşadıklarını söyledi. Bu tecrübeler arasında, “Trolleme”nin birinci sırada yer aldığı belirtildi. ‘Trolleme’yi, istenmeyen iletişim ve cinsel içerikli mesajlar izledi. Sosyal nezaketin yaygınlaşmasına en büyük katkıyı, sosyal medya şirketlerinin yapmasının beklendiği ortaya çıktı. Sosyal medya şirketlerini ise sırasıyla haber kanalları, eğitim kurumları, hükümetler ve teknoloji şirketleri izledi.  

Paylaşılan diğer detaylara göre araştırma; gerçeği çarpıtmak veya dolandırıcılık yapmak amacıyla yaratılan bilgi kirliliğinin, nefret ve ayrımcılığı besleyen söylemlerin dijital platformlardaki etkisini azaltmadan sürdüğünü gösteriyor. Dijital ortamda kullanıcıları rahatsız eden söylemlerin, ağırlıkla kimliği belirsiz veya sadece çevrim içi kimliğiyle tanınan kişilerden gelmesi dikkat çekiyor. Buna karşın; aile ve iş arkadaşlarının, rahatsızlık veren paylaşımları en az yapan grup olduğu belirtiliyor. Geçmişte kendisinin veya tanıdığı bir kimsenin çevrim içi platformlarda nezaketten uzak bir davranışla karşılaştığını söyleyenlerin yüzde 40’ı da bu nedenle sosyal medyadaki aktifliklerini azalttıklarını ifade ediyor. 

Ayrıca her 8 yetişkinden 1’i; iş yerinde yöneticisi, çalışma arkadaşı veya müşterisi tarafından siber ya da fiziksel zorbalığa maruz kaldığı halde yüzde 60’lık bir kesim, bu durumu yetkililere bildirmiyor. Söz konusu çalışanların yüzde 38’i, bu kötü muamelenin hem çevrim içi hem de fiziksel iş ortamında gerçekleştiğini dile getiriyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Microsoft açıkladı: Türkiye’deki Y kuşağının yüzde 75’i online tehdite maruz kalıyor

Instagram, siber zorbalığın en çok yaşandığı platform!

Siber Zorbalığa Karşı Sosyal Medya Fenomenleri Bir Araya Geliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz