Perşembe, Aralık 3, 2020
Ana Sayfa Dijital Siber Zorbalığa Karşı Sosyal Medya Fenomenleri Bir Araya Geliyor

Siber Zorbalığa Karşı Sosyal Medya Fenomenleri Bir Araya Geliyor

Geride bıraktığımız haftanın en çok konuşulan konularından biri, siber zorbalığa maruz kaldığı için psikolojisi bozularak intihar eden üniversite öğrencisi Sibel Ünli olmuştu. Yaşanan bu üzücü olay sonrasında siber zorbalığa karşı farkındalık yaratmak ve kullanıcıları bilinçlendirmek isteyen sosyal medyanın etkin bazı isimleri ve bazı kurumlar siber zorbalığa karşı bir araya geldi.

Tekno Safari Özel // Önceki hafta intihar ederek yaşamına son veren Sibel Ünli’nin dış görünüşü sebebiyle siber zorbalığa maruz kaldığı, sosyal medyadan aldığı birçok alaycı yorum sebebiyle psikolojinin bozulduğu ve buna bağlı olarak intihar kararı aldığı iddia edilmişti. Sosyal medyada intiharın büyük yankı uyandırması üzerine önceki gün Sibel Ünli’nin abisi Aydın Ünli bir açıklama yaparak kardeşinin siber zorbalık kurbanı olduğunu ifade etmişti.

Sibel Ünli ile detaylar ortaya çıkmaya başladıkça ruh halini paylaştığı tweet’ler de en çok paylaşılan konular arasında yer almıştı.

Resim

Resim

Sibel Ünli’nin karşılaştığı siber zorbalık ve sonrasındaki intiharı siber zorbalık konusunu gündeme taşıdı. Sosyal medyada birçok kullanıcı siber zorbalığa karşı tepkilerini dile getirdi. Bu tepkilere ek olarak siber zorbalığa karşı farkındalık yaratmak ve kullanıcıları bilinçlendirmek amacıyla bir adım atıldı. Twitter’da yaklaşık 80 bin takipçiye sahip @ZetLorento isimli kullanıcı tarafından bir çağrı yapıldı ve bu çağrıyı takiben bir kampanya hazırlığı başladı. Hesaptan yapılan çağrıda “Siber zorbalığa karşı bir sosyal proje geliştirmek istiyoruz.” ifadesine yer verildi ve destek çağrısında bulunuldu.

Zet Lorento’nun yapmış olduğu bu çağrıya kısa süre içinde farklı kesimlerden olumlu yanıt geldi. Zet Lorento, bir sonraki paylaşımında, “O kadar çok güzel yerlerden ve kişilerden destek geldi ki inanın bu sorun hakkında güzel bir farkındalık yaratabiliriz.” mesajını paylaşarak fikir alışverişi yapmak üzere online bir toplantı organize edildiğini duyurdu.

 

Ciddi bir ön hazırlık ve yapılanma süreci içinde olan gönüllülerin büyük çaplı bir kampanya hazırlık süreci içinde olduğu görülüyor. Zet Lorento’nun ön ayak olduğu ve bazı belediyelerin destek olduğu projeye sosyal medyanın renki isimlerinden Türkiye’de uzun süredir yaşayan Güney Koreli Changyeb Han da (Chaby Han ismiyle tanınıyor) destek verdiğini açıkladı ve tüm sosyal medya fenomenlerine destek çağrısı yaptı.

Çarşamba akşamı ikinci toplantısını gerçekleştiren gönüllüler, üzerinde çalışılan siber zorbalığa karşı sosyal farkındalık projesi için 75 kişinin bir araya geldiğini duyurdu. Gönüllüler yaptığı başka bir paylaşımda oluşturdukları ekipleri duyurdu. Buna göre gönüllüler arasında şu ekipler yer alıyor:

  • Hukukçular ekibi
  • Psikoloji ekibi
  • İletişim – destek ekibi
  • Grafik tasarım ekibi
  • Yazılım ekibi
  • Eğitmen / öğretmen ekibi
  • Sanat Ekibi
  • Çeviri Ekibi

Zet Lorento’nun öncülük yaptığı kampanyaya destek veren kişi ve kurumlar arasında Artvin Borçka Belediyesi, Bilecik Belediyesi, Datça Belediyesi, Cide Belediyesi, Chaby Han, Halil Söyletmez, Emrah Şahan, Niçe, Duygu Terörü Mağdurları,  Wannart hesapları yer alıyor. Zet Lorento’nun yaptığı açıklamaya göre çağrıya 100’den fazla kişi ve kurum destek verdi.

Konuya ilişkin görüşlerini almak, amaçlarını öğrenmek ve kampanya süreci hakkında bilgi almak üzere iletişime geçtiğimiz Zet Lorento, ciddi bir hazırlık sürecinde olduklarını ve ilerleyen günlerde kapsamlı bir açıklama yapacaklarını ifade etti. Kampanyanın hazırlık aşamasına önümüzdeki günlerde daha çok ismin destek vermesi bekleniyor.

Sibel Ünli’nin intiharı hakkında sosyal medyada yorum yapan adam, Bitaksi’de bulduğu işe başlamadan kovuldu

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Honor Watch GS Pro İnceleme – Honor’un Ürettiği En İyi Akıllı Saat 

Artan kullanıcı ihtiyaçları ve kişisel sağlık verilerinin takibinin önem kazanmasıyla beraber, birçok teknoloji devi ardı ardına akıllı saat modelleri geliştiriyor. Seçeneklerin sayısı arttıkça kullanıcılar...

Slack, 27.7 Milyar Dolara Salesforce’a Satıldı 

Popüler mesajlaşma uygulaması Slack, 27.7 milyar dolar karşılığında ‘Salesforce’ isimli bir yazılım şirketine satıldı. Söz konusu satışın, Salesforce’un bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük devir işlemi olduğu ifade edildi.  Popüler mesajlaşma...

Reddit, İlk Kez Günlük Kullanıcı Sayısını Açıkladı 

‘Wall Street Journal’a konuşan Reddit, hizmete sunulduğu günden bu yana ilk kez günlük kullanıcı sayısı ile ilgili açıklama yaptı. 52 milyon günlük kullanıcı sayısına sahip olduğunu duyuran...

‘Wonder Woman 1984’, HBO Max’ın İlk 4K Filmi Olacak 

25 Aralık’ta izleyiciyle buluşması beklenen ‘Wonder Woman 1984’, HBO Max’ın ilk 4K filmi olacak. Yapım; aynı zamanda HDR 10, Dolby Vision ve Dolby Atmos desteğiyle gelecek.   Dünyaca ünlü yönetmen Patty Jenkins, 25 Aralık’ta...

Yemeksepeti, Pandemi Döneminde Restoranlara Destek Olmak İçin 20 Milyon Liralık Mali Destek Paketi Açıkladı 

Yemeksepeti, pandemi döneminde tek şubeli restoranlara destek olmak amacıyla 20 milyon liralık mali destek paketi açıkladı. ‘Birlikte Daha Güçlüyüz’ adı verilen destek paketi kapsamında; tek şubeli restoranların ödeme vadelerinin kısaltılması, listeleme ücretinin...