cin-metaverse-teknosafari-min

2021 yılının sonlarına doğru Facebook, adını Meta olarak değiştirerek Metaverse evrenlerine dikkat çekmişti. Bununla birlikte Çin içerisinde gelen bir rapora göre, 1.300’den fazla şirket, metaverse için marka tescil başvurusunda bulundu.

Yılın sonlarına yaklaştıkça metaverse evrenleri çok daha fazla duyulmaya başladı. Üstelik 2022 yılında metaverse kavramının çok daha hayatın içinde olması bekleniyor.

Yalnızca Çin’de metaverse teknolojisine yapılan yatırımlar inanılmaz sayılara ulaşmış durumda. Son açıklamalara göre Tencen, Huawei ve Alibaba gibi büyük şirketlerin yanında toplamda 1.300 üzerinde şirket, metaverse ile ilgili ticari marka kurmak için başvuruda bulundu. Bu sayı, 3 ay önce yalnızca 130 seviyelerindeydi.

cin-baidu-metaverse-teknosafari

Ticari marka başvurularının yanında, 2021 yılının son çeyreğinde yapılan metaverse yatırımlarının 1.5 milyar dolar seviyelerine ulaştığı belirtiliyor. Bu şirketlerin başında ise Tencent geliyor. Epic Games’in %48.4 ortağı olan ve dolaylı olarak Fortnite evreninde de söz sahibi olan şirket, 100’e yakın tescil başvurusunda bulundu.

Bunların yanında Alibaba, Metaverse üzerine çalışacak olan XR Lab isimli yeni girişimini kurdu. TikTok’un sahibi ByteDance, 1.4 milyar dolar karşılığında VR gözlük üreticisi Pico’yu satın aldı. Ayrıca Xiaomi, sanal gerçeklik şirketi Sky Limit Entertainment’e yatırım yaptı.

Metaverse hakkında gerçekleşen gelişmeler yalnızca Çin ile sınırlı da değil. Meta, Microsoft, Apple, Google gibi şirketler de metaverse evrenleri hakkında yatırımlar yapmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilir:

Gelir İdaresi Başkanlığı, sosyal medya ve uygulama gelirleri yasası için kılavuz yayınladı

Kripto para fenomenleri meclise davet edildi

Samsung Tri-Fold sızdırıldı: 3 ekranlı katlanabilir telefon

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz