Son dönemlerde gündeme sık sık gelmeye başlayan yerli ve milli eSIM resmi olarak tanıtıldı. Fiziksel SIM kartların yerini alacak olan eSIM, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun düzenlediği bir etkinlikte resmi olarak tanıtıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, etkinlikte Türkiye ‘nin eSIM ‘i hakkında bazı açıklamalarda bulundu. 

Son birkaç aydır Türkiye’nin eSIM’e geçiş yapmak için sıkı çalışmaları yaptığı ve bu yılın sonunda yerli ve milli eSIM’in tanıtılacağı haberleri gündemde kendine sık sık yer buluyordu. Bu bağlamda ülkemizde faaliyet gösteren Türk Telekom ve Vodafone gibi şirketler de çalışmalarını sürdürüyor. Bu konuyla da alakalı olarak gelişmeler yaşandı. 

Bugün yapılan önemli açıklamalarla Türkiye’de eSIM teknolojisine geçilmesiyle alakalı bilgilendirilmeler yapıldı. Bu bağlamda ilk olarak Türk Telekom eSIM’e geçişle ilgili resmi bir bildiride bulundu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) merkezinde gerçekleştirilen bir etkinlikte, Türkiye’nin yerli ve milli eSIM’i resmi tanıtıldı. eSIM ile ilgili detaylı bilgiler de paylaşıldı. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın da katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte eSIM üretiminin yapıldığı ilk ülkelerden birinin Türkiye olduğu belirtildi. Kritik bir öneme sahip olan eSIM hakkında Sayan, en az 25 yıldır kullanımda olan fiziksel SIM kartların artık tarih olacağını söyledi. Sayan ayrıca, eSIM’in hizmete açılmasının sadece mobil işletim sektöründe değil tüm sektörleri doğrudan etkileyeceğini belirtti. 

eSIM ile Türkiye ‘de her alanda kolaylık sağlananacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın yaptığı açıklamalarda, eSIM ile birlikte artık neredeyse her cihazın internete bağlanabileceğini belirtti. Sayan, evlerde kullanılan beyaz eşyalar ile ofislerde kullanılan hemen her üründe, otomotiv sektöründe, enerjide ve hatta sayaçlara kadar her yerde eSIM’lerin kullanılabileceğini de dile getirdi. Fiziksel SIM kartların yerine alacak olan eSIM’in özellikle verimlilik açısından ülkemizi yeni bir noktaya taşıyacağı da aktarılıyor.

Düzenlenen etkinlikte eSIM hakkında açıklama yapan bir diğer önemli isimse BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu oldu. Karagözoğlu: “eSIM güvenli bir çip üzerine uzaktan yüklenebilecek ve yönetilebilecek teknoloji sunuyor. Cihazlara fiziksel SIM kart takılmadan, yazılım yoluyla uzaktan işletmeci profil bilgileri yüklenebiliyor ve yönetilebiliyor. Yine, işletmeciye ait SIM kart alınmasına gerek olmadan, profil değişikliği yoluyla işletmeci değişikliği de cihaz üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca, eSIM, fiziksel SIM kartlarının sağladığı tüm güvenlik seviyesine eş değer seviyede güvenlik ve koruma seviyesi sağlıyor.” açıklamasında bulundu.

Vodafone da eSIM’e geçiş yapıyor

BTK’nin düzenlediği eSIM toplantısında Vodafone’un da hem faturalı hem de faturası tüm müşterilerine eSIM hizmeti sunmaya başladığı aktarıldı. Türkiye’nin yerli ve milli eSIM teknolojisine geçmesiyle alakalı Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel de bazı açıklamalarda bulundu.

Süel: “Vodafone Türkiye olarak, yerli ve milli ürün ekosisteminin büyümesini önceliklerimizden biri olarak görüyoruz. Bu kapsamda, eSIM teknolojisini de destekliyoruz. Akıllı telefonlardaki yeni nesil dijital SIM kart eSIM’i bireysel ve kurumsal tüm müşterilerimizin hizmetine sunduk. Fiziksel SIM kartların yerine geçecek olan eSIM, uzaktan yönetilebilen ve programlanabilen teknolojisiyle hayatımızı kolaylaştıracak. Müşterilerimiz, eSIM destekli akıllı telefonları için mevcut SIM kartlarını eSIM ile değiştirebilecek ya da yeni numara ya da hat taşıma işlemlerinde yeni SIM’lerini eSIM olarak tercih edebilecek. BTK düzenlemelerine uygun olarak geliştirdiğimiz ve tamamen dijital olarak çalışan eSIM teknolojisiyle müşterilerimize daha esnek, daha güvenli ve daha çevreci bir çözüm sunacağız. eSIM, çalınma ya da kaybolma riski olmadığı için daha güvenli kullanım imkânı da sunacak. eSIM’in ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Vodafone olarak, eSIM dönüşümünü Türkiye’nin faydasına olacak şekilde desteklemeye devam edeceğiz.” sözlerini dile getirdi.

İlginizi Çekebilir:

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, ‘eSIM’ Teknolojisinin 2021 Yılında Hayata Geçirileceğini Açıkladı 

Vodafone eSIM’i Müşterilerine Sundu

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz