eSIM 2021

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, fiziksel SIM kartın yerine kullanılacak olan ‘eSIM’ teknolojisinin 2021 yılında hayata geçirileceğini açıkladı. Açıklamada ayrıca; ‘eSIM’ mimarisinin, hem ‘M2M/IoT’ cihazlara hem de vatandaşların günlük hayatta kullandığı cihazlara önemli kolaylıklar sağlayacağı belirtildi.  

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, kısa bir süre önce yaptığı yazılı bir açıklamada fiziksel SIM kartın yerine geçecek olan eSIM teknolojisinin 2021 yılında kullanıcı beğenisine sunulacağını açıkladı. Söz konusu teknolojinin, yerli firmalar tarafından ‘Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’ ile iş birliği içerisinde tasarlandığına işaret eden Karaismailoğlu; açıklamasında “Bu teknoloji, yerli ve milli olarak sıfırdan, yerli firmalar tarafından BTK ile iş birliği halinde geliştirildi. Türk mühendislerince geliştirilen ve fiziksel SIM kartın yerine kullanılacak ‘eSIM’ 2021’de hayata geçecek” ifadelerine yer verdi. 

Bununla birlikte; Türkiye’nin, ‘eSIM’ teknolojisini yerli ve milli imkanlarla üreten ilk ülkelerden biri olacağının da altı çizildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ayrıca; ‘eSIM’ mimarisinin, hem ‘M2M/IoT’ cihazlara hem de vatandaşların günlük hayatta kullandığı cihazlara önemli kolaylıklar sağlayacağını dile getirdi. Diğer yandan; ‘eSIM’in uygulama örneklerinin, yakında birçok alanda ve sektörde görülmeye başlanacağı belirtildi. Karaismailoğlu; söz konusu teknoloji ile geleneksel ‘SIM’ kartların bakım, erişim, onarım, lojistik ve stoklama gibi süreç maliyetlerinin de ortadan kalkacağını ifade etti.  

eSIM’ nedir? 

eSIM nedir

Kısa bir süre önce konuya ilişkin benzer bir açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, ‘eSIM nedir?’ sorusunun yanıtını da vermişti. Aktarılan detaylara göre; ‘eSIM’, doğrudan bir aygıta yerleştirilmiş bir tür programlanabilir dijital bir SIM karttır. ‘eSIM’; fiziki bir plastik kart değil, akıllı cihazlara entegre edilen küçük bir çipten ibarettir. ‘eSIM’, çıkarılabilir SIM kartın sağladığı güvenlik seviyesine eşdeğer bir güvenlik ve koruma seviyesi sağlamaktadır. 

Kaynak: haberturk.com

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

‘eSIM’ Teknolojisi, Yakında Türkiye’de Kullanıcı Beğenisine Sunuluyor! 

Vodafone eSIM’i Müşterilerine Sundu

Türk Telekom eSIM’i Hizmete Açmaya Hazırlanıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz