Türkiye'de ilk coronavirüs vakası
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Türkiye’de ilk coronavirüs vakası tespit edildi. Dün gece saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tespit edilen coronavirüs vakası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, şu an virüsün bir kişide tespit edildiğini ve vakanın kontrol altına alındığını açıkladı.

Çin’in Wuhan şehrinden çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan coronavirüs ilk olarak Aralık 2019’da tespit edilmişti. Şu ana kadar 109 ülkeye sıçrayan virüs, tespit edildiği her ülkede olağanüstü önlemler alınmasına sebep olmuştu. Çin ve Asya kıtasından sonra Avrupa’da da görülmeye başlanan coronavirüs en son, dün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Güney Kıbrıs Rus Kesimi’nde de görüldü. İtalya’da hayatı felç eden virüs birçok ülkede okulların kapanmasına, organizasyonların iptal edilmesine sebep olmuştu.

Türkiye sınırları içerisinde ise düne kadar tespit edilmemiş olan coronavirüs vakası hakkında Fahrettin Koca önceki gün, coronavirüsün büyük ihtimalle Türkiye’de de bulunduğunu ancak henüz tespit edilemediğini açıklamıştı.

 Bakan Koca dün gece 00.53’te yapmış olduğu basın toplantısında ise, Türkiye’de tespit edilen ilk coronavirüs vakasının doğrulandığını açıkladı. Yapılan resmi açıklamaya göre, Türkiye’de tespit edilen coronavirüs vakasının bir erkekte görüldüğü ve hastanın yurt dışından geldiği belirtildi. Coronavirüsün tespit edildiği hastanın yaşadığı şehir açıklanmazken, ailesinin ve yakınlarının da karantina altına alındığı açıklandı. Yapılan testlerde ailesinde ve yakınlarında henüz tespit edilmiş bir coronavirüsün bulunmadığı aktarıldı. 

Dün gece saatlerinde yapılan resmi açıklamaya göre, erkek hastanın kısa süre önce Avrupa’da bulunduğu ve virüsü taşıyarak Türkiye sınırları içerisinde gösterdiği belirtildi. Hastanın 10 Mart salı günü akşam saatlerinde yüksek ateş, mide bulantısı ve öksürük gibi şikayetlerle hastaneye başvurduğu ve yapılan testler sonucunda hastada coronavirüsün pozitif çıktığı açıklandı. 

Türkiye‘de tespit edilen ilk coronavirüs vakası hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasında:

Koronavirüs şüphesiyle tedavi altına alınan bir erkek vatandaşımızın test sonucu pozitif çıkmıştır” ifadelerini kullandı. Coronavirüs testlerinin pozitif çıktığı hastanın bir Türk vatandaşı olduğu ve erkek hastanın kısa süre önce yurt dışından geldiği belirtildi. Coronavirüsün belirtilerini kısa sürede fark eden hastanın hastaneye başvurmasının ardından gerekli önlemlerin ve tedbirlerin alındığı aktarıldı.

Sağlık Bakanı Koca, Avrupa’dan geldiği belirtilen hastanın durumu hakkında da açıklamalarda bulundu. Koca, coronavirüsün tespit edildiği hastanın durumunun iyi olduğunu, bir bulaşma vakası yaşandıysa bile bunun sınırlı olduğunu ve toplumu tehdit etme durumunun olmadığını açıkladı. 

Bakan Koca ayrıca, “Bu vaka, virüsün sadece sınırlarımız içerisine girdiği anlamına gelmektedir. Risk somut ancak tedbirler ise basittir. Corona virüsü alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir. Karantina altına alınmış bir hasta bir toplumu tehdit edemez.” açıklamalarında bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: ‘’Yurt dışına çıkmayalım’’

sağlık bakanı fahrettin koca: yurt dışına çıkmayalım

Dün gece 00.53’te düzenlenen basın toplantısında durumun kontrol altına alındığını belirten Koca: “Yurt dışına lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayalım, Bakanlıkça bildirilen Corona virüsten korunma yollarına mutlaka uyalım. Hastanın hangi ilde olduğunu bildirmeyi, hasta mahremiyeti açısından doğru bulmuyorum.” ifadelerine yer vererek, hastanın bulunduğu hastanenin ismini, hastanın hangi ülkeden ve hangi uçakla geldiği bilgilerini açıklamayı da reddeti.

109 ülkeye sıçradığı açıklanan coronavirüs şu ana kadar 4.012 kişinin ölümüne sebebiyet verirken virüs sebebiyle enfekte olan hastaların sayısı ise 113.702’ye yükseldi.

ÇİN’DEN GELEN KARGO İLE CORONAVİRÜS BULAŞIR MI? GELEN KARGOYU NASIL AÇMALIYIZ?

APPLE KULLANICILARINA 25 DOLAR ÖDEYECEK – DigiToll #5