enes batur'a youtube'dan video yükleme yasağı
Okuma Süresi
2 dakika

Enes Batur artık YouTube’a video yükleyemeyecek. YouTube tarafından ceza aldığını açıklayan Enes Batur, söz konusu ceza nedeniyle YouTube’a video yükleyemeyeceğini açıkladı. Eskiden yüklediği bir video sebebiyle Enes Batur ‘a YouTube yasağı geldi.

Türkiye’nin en popüler YouTuber’larından olan Enes Batur, eski bir videosu nedeniyle YouTube’dan ceza aldı. Genç YouTuber, platformun vermiş olduğu ceza sebebiyle video yükleyemediğini Instagram hesabından yaptığı bir paylaşımla duyurdu. 

Instagram hesabından yaptığı bir paylaşımla YouTube tarafından ceza aldığını ve bu sebepten ötürü video yükleyemediğini belirten genç YouTuber, platformun vermiş olduğu cezaya tepki gösterdi. 

Enes Batur açıklamasında şu cümleleri kullandı: ‘’Gün geçmiyor ki gereksiz, saçma bir olay yaşamayalım. Hatırlarsınız ki geçmişte, çok eskilerdeki bir videomdan dolayı ceza yemiştim. Aynı olay tekrar yaşandı. Çok eskiden haksız bir ceza yedim ve şu an da video atamıyorum’’ şeklinde bir paylaşım yaptı. 

Enes Batur’un paylaşımı:

Batur açıklamasının devamında, bu hafta yükleyeceği videoların hazır olduğunu ancak kanalına video yükleyemediğini ve emeklerinin çöp olduğundan da bahsetti.

Türkiye’nin en fazla takipçisi bulunan YouTube kanallarından birine sahip olan Batur’un kendisinin de söylediği gibi yaşadığı ilk ceza alma olayı bu değil. 

Hakkında soruşturma ve dava açılmıştı

İki sene önce yüklediği bir video gerekçe gösterilerek “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme”, “kişilerin huzur ve sükununu bozma”, “sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret” suçlarından Enes Batur hakkında soruşturma başlatılmıştı. Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’nın başlattığı soruşturmada Enes Batur’un amcasının haberi olmadan çektiği videoda bulunan küfür, hakaret ve dayak sebebiyle Batur ceza almış ve videoyu yayından kaldırmıştı. Aileler ise yine aynı video için tepki göstermiş ve çocuklarına kötü örnek olduğu gerekçesiyle Batur’un videoları hakkında suç duyurusunda bulunmuşlardı.

Çalıntı İçerik davası

Ünlü YouTuber geçen yıl yabancı bir YouTuber tarafından ‘’içeriklerini çaldığı’’ gerekçesiyle ifşalanmıştı. Söz konusu olay tüm sosyal mecralarda gündem haline gelmiş, Enes Batur ise adil kullanımı öne sürerek videoları çalmadığını içerikleri uyarlayarak yeni videolar ürettiğini söylemişti. 

Gündemden düşmeyen ünlü YouTuber, platformun koyduğu video yükleme özelliğinin devre dışı bırakılmasına sebep olan eski videosunun hangi video olduğunu açıklamadı. Ancak özellikle son dönemlerde yaşadığı çalıntı içerik ve hakkında açılan davalar yüzünden Enes Batur’un kanalı sekteye uğrayacak gibi duruyor. 

Türkiye’nin en çok takipçisi bulunan YouTube kanallarından biri olan Enes Batur’un şu an için YouTube’da 12.2 milyon takipçisi bulunuyor. Ünlü YouTuber’ın Instagram’daki takipçi sayısı ise 3,8 milyon. Enes Batur ’un YouTube yasağı ne zaman kalkar, bu soru hakkında bir bilgi ise henüz bulunmuyor

APPLE KULLANICILARINA 25 DOLAR ÖDEYECEK – DigiToll #5
SAMSUNG GALAXY Z FLİP İLE 24 SAAT!

YouTube’da coronavirüs içeren videolar reklam alamayacak