Starlink projesi
Okuma Süresi
2 dakika

Girişimci Elon Musk tarafından kurulan SpaceX şirketinin, uydu tabanlı internet  projesi olan Starlink için yeni açıklamalar geldi. Elon Musk’ın dediğine göre Starlink projesi kalabalık yerlerde beklendiği kadar etkin olmayacak. Elon Musk’ın kurucusu olduğu ve uzay araştırmaları yapan SpaceX şirketinin, yüksek hızlı, uydu tabanlı internet projesi Starlink için yeni bir açıklama geldi. Satellite 2020 konferansına konuşmacı olarak katılan Elon Musk, açıklamasında Starlink projesinin, telekomünikasyon şirketleri için çok büyük bir tehdit oluşturmadığını belirtti. Sebep olarak ise Starlink’in kalabalık şehirlerde, hedeflenen en yüksek veri aktarım hızlarına ulaşamayacağını söyledi. Elon Musk Kalabalık bir nüfusa sahip olan şehirler için 5G bağlantısının çok daha faydalı ve işlevsel olacağını da belirtti. Bu açıklamaların, iyi bağlantı koşulları altında gigabit hızlarına ulaşan, düşük gecikme süresine sahip olan Starlink projesinin, olgunlaşma zamanına kadar beklentileri düşük tutmak için yapıldığı düşünüldü. 

Elon MuskStarlink gecikme süresi için açıklamada bulundu 

Starlink gecikme süresiElon Musk katıldığı Satellite 2020 konferansında, Starlink projesinin en çok, bağlantı hızının oldukça kötü olduğu ve internet erişiminin sağlanmadığı noktalarda oldukça iyi bir şekilde gerçekleşeceğini söyledi. Uzaya toplamda 42 bin küçük uydu göndermek isteyen Elon MuskStarlink projesinin bu şekilde gerçekleştirecek. Elon Musk, katıldığı konferansta aynı zamanda Starlink projesinin gecikme süresinden de bahsetti. 

Elon Musk’ın açıklamasında Starlink projesinin gecikme süresinin 20 milisaniyenin altına olduğunu söyledi. Bu gecikme süresi sayesinde de reflekslerin önemli olduğu rekabetçi, online oyunların rahatlıkla oynanabileceğini söyledi. Nüfusun kalabalık olduğu şehirler dışında, kırsal alanlar hakkında da açıklama yapan MuskStarlink projesinin, kırsal alanlarda tipik internet kullanımını destekleyeceğini söyledi. İnternetin olmadığı ya da çok kötü olduğu %3-5’lik bir müşteri kesiminin işine yarayacağını söyledi.  

Elon Musk, yapılan Satellite 2020 konferansında son olarak Starlink projesinin, uzay gözlem araştırmalarına engel olup olmayacağı konusunda açıklamada bulundu. Starlink uydularının, uzay gözlem araştırmalarında hiçbir sorun teşkil etmeyeceğini belirtti. Eğer sorun oluşturursa da gerekli müdahalelerin yapılacağı belirtti. Starlink projesi için uzaya gönderilen uyduların yansıma yapmaması için özel olarak gök bilimciler ile çalışıldığını da söyledi.  

Starlink projesi nedir?

Starlink projesi nedir

Hala geliştirilmekte olan Starlink projesi, kablolu bir bağlantıya ihtiyaç olmadan yüksek hızlı ve düşük gecikme süresine sahip olan bir bağlantı sunmayı amaçlıyor. En geç 2027 yılında tamamlanması beklenen Starlink, toplamda 42 bin küçük uydudan oluşacak.  

APPLE KULLANICILARINA 25 DOLAR ÖDEYECEK – DigiToll #5

SpaceX, “Starlink” uydu interneti hizmetinin kamuya açılabileceğini duyurdu