Türkiye ’de ilk defa daha önce koronavirüs salgınına yakalanan bir vatandaşın ikinci kez hastalığa yakalandığı ortaya çıktı. Dünyada ikinci kez yaşandığı söylenilen olay hakkında bilim insanları bir makale hazırladı. Bu bağlamda, koronavirüse karşı kalıcı bağışıklığın sağlanamadığı ispatlanmış oldu.

İlk olarak 2019 yılının Aralık ayında Çin’de tespit edilen virüs hakkında yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Bilim insanları hastalıkla alakalı çalışmalar yapmaya ve aşı geliştirmeye çabalarken koronavirüs ile alakalı yeni gelişmeler de sağlanıyor. Bu bağlamda çalışmalarını devam ettiren bilim insanları İstanbul’da yaşayan bir vatandaşın önce nisan ayında ardından ağustos ayında tekrardan koronavirüse yakalandığını belirtti. 23 yaşında olan vatandaşın tekrardan koronavirüse yakalanması ise, “koronavirüse karşı tam bağışıklığın gerçekleşmediğini” bir kez daha ortaya koydu.

Koronavirüs pandemisinde vaka, Türkiye ‘de ilk, dünyada ikinci

Prof. Dr. Reşat Özaras, Prof. Dr. İbrahim Özdoğru ve Uzm. Dr. Ahmet Atilla Yılmaz’ın yazdığı bir makale, Türkiye’de ilk dünyada ise ikinci kez gerçekleşen olayın literatüre geçmesini sağladı. Makalede, nisan ayında koronavirüse yakalanan bir vatandaşın ağustos ayında tekrardan hastalığa yakalanması durumunun, COVID-19’a karşı kalıcı bir bağışıklığın olamayacağı belirtildi.

New Microbes and New Infections Dergisi’nde yer alan bilgilere göre, İstanbul’da ikâmet eden 23 yaşındaki bir kadının 9 Nisan’da COVİD-19 belirtisi göstererek hastaneye başvurdu. Belirti gösteren hastaya PCR testi yapıldığı ve hastanın koronavirüs pozitif olduğu belirtildi ve tedaviye başlandı. İyileşme sürecini tamamlayan hastanın 4 Ağustos’ta ise yeniden koronavirüs belirtisi göstererek hastaneye başvurduğu ve hastanın yeniden koronavirüse yakalandığı bilgisi paylaşıldı. 

Türkiye ’de bir ilk olan bu durum, koronavirüs pandemisinin ne derecede tehlikeli olduğunu bir kez daha ortaya koymuş oldu. Yayımlanan makale ise, hastalık geçirilse dahi kişilerin yeniden koronavirüse yakalandığını gözler önüne serdi. Bu bağlamda bilim insanları ise koronavirüse karşı kalıcı bağışıklığın sağlamadığı bilgisini paylaştı. Söz konusu durum, alınan tedbirlere uyulmasının ne derece önemli olduğunun altını bir kez daha çizdi.

İlginizi Çekebilir:

Koronavirüs Testi Pozitif Çıkanlara Elektronik Bileklik Takılacak

Pandemi Döneminin Online Alışveriş İstatistikleri Açıklandı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz