Netflix ’in geçen aylarda yayınlanan ve gündem yaratan filmi Minnoşlar için şikayetler gelmeye devam ediyor. ABD’nin Teksas eyaletinde filmde “çocukların ahlaksız tasviri” sebebiyle Netflix’e dava açıldı.

Daha önce pek çok kez gündeme afişi ile gelen Netflix’in Minnoşlar filmi ülkemizde büyük bir tepkiyle karşılaşmıştı. Minnoşlar filminin afişinin, filmin daha önceki afişleri veya içeriği ile bir ilgisi olmadığı aktarılmıştı. 11 yaşındaki kız çocuklarının afişteki görüntüleri pek çok kişiyi rahatsız etmiş ve RTÜK konuya el atmıştı. Kurul, ‘Minnoşlar’ filminin tanıtım afişindeki görselde çocukları metalaştırdığı ve pedofiliye özendirdiği gerekçesiyle Netflix’e ceza verdiğini açıklamıştı. RTÜK oy birliğiyle dijital yayın devinin, ‘Minnoşlar’ filmini kataloğundan çıkarması gerektiği kararını almıştı. Minnoşlar filmini katologundan kaldırsa da Netflix Minnoşlar filmi sebebiyle abonelik iptallerinde 5 kat artış yaşamıştı. Şimdi ise ülkemizde olan benzer olay ABD’nin Teksas eyaletinde yaşandı. 

Türkiye’de aldığı tepkilerden ötürü filmi ülkemizde yayınlayamayan Netflix, filme aldığı eleştirilerden sonra +18 ibaresi ekleyip başka ülkelerde yayınlamaya devam etmişti. Ancak Netflix’in Minnoşlar filmi dünyanın başka ülkelerinde de tepki almaya devam etti. Minnoşlar filmi en son ABD’de “çocukların ahlaksız tasviri” gerekçesiyle Teksas eyaletinde dava edildi.

Davacının 23 Eylül’de sunulan iddianamesinde, şirketin “ciddi edebi, sanatsal, politik veya bilimsel değeri olmayan” bir filmi tanıttığı, dağıttığı ve sergilediği açıklanırken, filmde 18 yaşından küçük bir kişinin “cinsel ilgiye hitap edecek şekilde betimlendiği” ifadeleri yer aldı.

Netflix Minnoşlar filmi hakkındaki iddiaları reddetti

Söz konusu dava süreci devam ederken Netflix’ten ise Minnoşlar filmi ile alakalı bazı açıklamalar geldi. Netflix “Minnoşlar, küçük çocukların cinselleştirilmesine karşı toplumsal bir yorumdur. Bu suçlama haksızdır ve filmin yanında duruyoruz” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Ancak şirket 20 Ağustos’ta gündem yaratan ve tepki toplayan filmin afişini ve açıklamasını değiştirmişti.

Bir Netflix sözcüsünün ise, “Bu ödüllü bir film ve genç kızların sosyal medyada ve genel olarak toplumda karşılaştıkları baskıyla ilgili güçlü bir hikaye. Bu konuları önemseyen herkesi filmi izlemeye davet ediyoruz” şeklindeki ifadesi ise eleştirileri engellemeye yetmeyecek gibi görünüyor. 

İlginizi Çekebilir:

Netflix’in Abonelik İptalleri Minnoşlar Filmi Sebebiyle 5 Kat Arttı

Netflix, “Hâlâ İzliyor Musunuz” Özelliğini Kapatmak İçin Teste Başladı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz