koronavirus vaka
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs sebebiyle can kaybı sayısının 75‘e ulaştığını açıkladı. Bakan Koca Twitter’dan yaptığı açıklamada aynı zamanda son 24 saatte 7 bin 286 kişiye koronavirüs testi yapıldığını ve bin 196 kişinin sonuçlarının pozitif çıktığını belirtti. 

Açıklanan son verilere göre Türkiye’de koronavirüs vaka sayısı toplamda 3 bin 629‘a ulaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs vaka yayılımı ve etkileri hakkında Twitter hesabından açıklama yaptı. Bakan Koca, 26 Mart günü coronavirüs sebebiyle 16 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. Son 24 saatte yaşanan can kayıplarıyla birlikte, Türkiye’de toplam 75 kişi koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetmiş oldu. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada ayrıca bin 196 yeni koronavirüs vaka tespit edildiğini belirtti. İlk olarak 10 Mart’ta ülkemizde tespit edilen koronavirüs, bugüne kadar toplamda 3 bin 629 kişide tespit edilmiş oldu. 

Fahrettin Koca’nın Twitter açıklaması:

Test sayımız dün 5.035’ti. BUGÜN 7.286 olarak gerçekleşti. 1.196 yeni tanı kondu. Hastalar ve temas çevreleri izole edildi. 16 hastamızı kaybettik. Bu sonuçlarla can kaybımız 75’e, hasta sayımız 3.629’a ulaştı. Sizi ısrarla tedbirleri uygulamaya davet ediyorum.

Türkiye’de son durum

23 Mart’ta düzenlenen Bilim Kurulu Toplantısı’ndan sonra Bakan Koca, dünyada ve Türkiye’de yayılmaya devam eden koronavirüs hakkında önemli açıklamalarda bulunmuştu. Koca, Çin’den gelen hızlı test kitlerinin ve Favipiravir isimli ilacın geldiğini açıklamıştı. Testlerin en kısa zamanda kullanılmaya başlanacağını belirten Koca, perşembe günü 300 bin adet hızlı test kitinin Türkiye’ye geleceğini de belirtmişti.

Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı ayrıca, iyileşen hastalarımızın çoğunlukta olduğunu ve ilerleyen zamanlarda iyileşen vaka sayısını da paylaşacağını belirtmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile gerçekleştirdiği basın toplantısında iyileşen hasta sayısını açıkladı.

”26 kişi koronavirüs tedavisini tamamladı”

Bakan Koca bugün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile gerçekleştirdiği basın toplantısında koronavirüs tedavisi gören iki hastanın daha taburcu olduğunu belirtti. Taburcu olan hastalarımızın birinin 65 yaşında olduğunu ve 8 gündür yoğun bakımda kaldığını belirten Koca, hastanın iki gün önce taburcu olduğunu açıkladı. Bakan Koca dün de 60 yaşında bir hastanın tedavisinin bittiğini ve taburcu olduğunu belirtti. Sadece gençlerin değil yaşı yüksek olan hastalarımızın da iyileşenler arasında olduğunu dile getiren Koca, bugüne kadar toplamda 26 hastanın koronavirüs tedavisini tamamladığını ve iyileştiğini açıkladı.

Fahrettin Koca okullara verilen aranın 30 Nisan’a uzatıldığını açıkladı

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı koronavirüs salgını sebebiyle okullarda eğitime ara verilmesi kararının uzatıldığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Koca, okullara verilen aranın tatil olarak görünmemesi gerektiğini vurgulayarak, verilen aranın uzatılacağını söyledi. Bakan Koca uzaktan eğitimin 30 Nisan’a kadar uzatılacağını açıkladı.

universitelerde-koronavirus-tatili-suresi

YKS ertelendi

Türkiye’deki ilk COVİD-19 vakasının onaylanmasının ardından üniversiteler 3 hafta süreyle tatil edilmiş ve 23 Mart itibariyle de uzaktan eğitim sistemine geçiş yapılmıştı. Yaşanan gelişmeler sonrası YÖK Başkanı, üniversitelerde koronavirüs tatili süresi ile ilgili nihai kararı açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, bu sene üniversitelerde bahar dönemi sadece uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital eğitim sistemleriyle sürdürülecek. YKS sınavı ise 25-26 Temmuz’a ertelenecek.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, açıklamasında bu sene bahar dönemi eğitim-öğretim sürecinin sadece uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital eğitim imkanları ile sürdürülmesine karar verdiklerini ifade etti. Ülke genelinde hızla yayılan COVID-19 vakaları sebebiyle bahar döneminde yüz yüze eğitimin yapılamayacağının altını çizen YÖK Başkanı; uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital eğitim imkanlarıyla sürdürülemeyecek uygulamalı ders ve programların ise yaz aylarında tamamlanacağına işaret etti.

İngiltere’de bilim insanları, koronavirüs için akıllı test cihazı geliştirdi

ÜNLÜLERİN KORONAVİRÜSTEN KORUYOR DİYE “GIDA TAKVİYESİ” REKLAMI YAPMASI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz