Küresel bir kriz haline gelen ve 4 Mart’ta Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘pandemi’ ilan edilen koronavirüs, ABD’de de hızla yayılmaya devam ediyor. Birçok işyerinin ve mağazaların kapandığı bu dönemde Starbucks ABD’de koronavirüs salgını sebebiyle 16 Mart tarihinde mağazalarda müşterilere verilen servisin sadece ‘’al-götür’’ olarak değiştirildiğini açıklamıştı. Hala açık olan Starbucks mağazalarında birçok çalışanın hasta olduğu ve bu duruma rağmen mağazaların açık kaldığı belirtildi.

Dünya çapında 520 binden fazla insanda tespit edilen ve şu ana dek 23 bin 600’den fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan covid-19 salgını gün geçtikçe yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Ülkemizde de ilk olarak 10 Mart’ta tespit edildiği bilinen covid-19 ABD’de çok daha hızlı yayılıyor. Şu ana kadar ABD’de 80 binden fazla kişide tespit edilen koronavirüs sebebiyle ülkede birçok eyalette okullara ara verildi ve birçok şirket iş yerlerini kapatma yoluna başvurdu. 

Çin’de tespit edilmesinden kısa bir süre sonra tüm ülkede kapatılan Starbucks’lar için aynı durum ABD’de geçerli olmadı. ABD’de hizmet vermeye devam eden Starbucks, vaka ve ölü sayılarının artmasının ardından sadece ‘’al-götür’’ hizmeti verdiklerini açıklamış ancak mağazalarını kapatmamıştı. BuzzFeed’in haberine göre, bugüne dek çoktan kapatılmış olması gereken Starbucks’ın çalışanları, hasta olmalarına rağmen, işe gitmek zorunda kaldılar.

Çalışanlar covid-19 semptomu gösterdiği halde çalıştı

BuzzFeed, yapmış olduğu araştırmada, ABD’deki birçok Starbucks çalışanının hasta olmasına rağmen çalışmaya devam ettiğini veya üstleri tarafından çalışmaları istendiği sonucuna ulaştı. BuzzFeed’in elde ettiği verilere göre ülkenin birçok eyaletindeki Starbucks çalışanlarıyla görüşüldü. Edinilen bilgilere göre birçok çalışan hasta olmasına rağmen çalışmak zorunda olduklarını belirtti. 

Coronavirüs semptomları gösteren çalışanlara sadece birkaç gün izin verildiğini ve bu durumun merkeze iletilmediğini belirten çalışanlar, mağazaların temizlenip ertesi gün tekrar açıldığını dile getirdi. Çin’de yaşanan koronavirüs salgını sebebiyle ülkede mağazalarını kapatan ilk firmalardan olan Starbucks’ta durumun ABD’de böyle olmadığı ortaya çıktı. Birçok çalışan, koronavirüs semptomu gösterdiği veya testin pozitif çıktığı halde mağazalarda önlemlerin alınmadığını ve durumun çok ciddi olduğunu belirtti. Ücretli izin alamadıkları nedeniyle işe devam etmek zorunda olan çalışanlar, geçimlerini sağlamak için sağlıklarını riske atarak işe gidip gelmeye devam ediyor. 

ABD’de koronavirüs vaka sayısı İtalya’yı geçti

ABD’de bulunan Starbucks’larda çalışanlara coronavirüs salgını ile alakalı bazı bilgilendirmeler ve yönlendirmeler yapıldı. Çalışanlara, 30 dakikada bir ellerini yıkamaları gerektiği anonslarla iletiliyor. Müşterilerle olan temaslarda ise çalışanların uymak durumunda olduğu bazı tedbirler bulunuyor. Ancak ortaya çıkan haberler, Starbucks’ların ABD’de hızlı bir şekilde kapatılması ve çalışanların testten geçmeleri gerektiğini ortaya koymuş oldu.  ABD şu an tespit edilen vaka sayısı bakımdan Çin’in ardından ikinci sırada yer alıyor. Bugün açıklanan verilere göre ülkede toplam 80 bin 857 kişide covid-19 tespit edildi. ABD’de bin 163 kişi de koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.

ÜNLÜLERİN KORONAVİRÜSTEN KORUYOR DİYE “GIDA TAKVİYESİ” REKLAMI YAPMASI

Türkiye’de koronavirüs sebebiyle ölü sayısı 75’e ulaştı

İngiltere’de bilim insanları, koronavirüs için akıllı test cihazı geliştirdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz