koronavirus-test-cihazi
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

İngiltere’de bulunan Lancaster Üniversitesi araştırmacıları, koronavirüs için akıllı test cihazı geliştirdiklerini duyurdu. Paylaşılan detaylara göre cihaz; yapay zeka, görüntü işleme ve moleküler virüs bilimi teknolojilerini bünyesinde barındırıyor. Elde taşınabilen cihazın COVID-19 testi, yalnızca 30 dakika sürüyor.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan Coronavirüs salgını, etkisini git gide artırırken dünyanın çeşitli bölgelerindeki bilim insanları, virüsün yayılmasını yavaşlatabilmek için pek çok çalışma gerçekleştiriyor. İngiltere’de bulunan Lancaster Üniversitesi araştırmacıları da benzer şekilde, koronavirüs için akıllı bir test cihazı geliştirdiklerini duyurdu. Aktarılan detaylara göre cihaz; yapay zeka, görüntü işleme ve moleküler virüs bilimi teknolojilerini bünyesinde barındırıyor. Söz konusu teknolojilerle geliştirilen cihaz, bir akıllı telefon uygulaması kullanarak 30 dakikada koronavirüsü tespit edebiliyor.  

koronavirus-test-cihaziCihazı geliştiren bilim insanları; cihazın arkasındaki teknolojinin, daha önce tavuklardaki viral enfeksiyonları tespit etmek üzere Filipinler’de test edildiğini ifade ediyor. Bununla birlikte araştırmacılar, cihaza insanlardaki COVID-19 virüsünü tespit ettirmeyi başardıklarını da belirtiyor. Şu anda cihazın seri üretimine mümkün olan en kısa sürede başlanabilmesi için de ilgili kişiler ve destekçilerle görüşülüyor.  

Aktarılan diğer detaylara göre geliştirilen sistem, verilecek minimum bir eğitim ile dünyanın herhangi bir yerinde enfeksiyon teşhisi yapabiliyor. Araştırmacılar; cihazın ayakta tedavi uzmanları, hemşireler ve biyomedikal bilim insanları tarafından da kullanılabileceğine inanıyor. Bununla birlikte cihazın, kendi kendini karantina altına alan kişilerin kendilerini test etmesine ve sağlık çalışanlarının salgının yayılmasını önleyebilmek için hasta taraması yapmasına yardımcı olabileceği de ifade ediliyor.  

Pille çalışan koronavirüs test cihazı, elde taşınabiliyor

Diğer yandan Lancaster Üniversitesi araştırmacıları, cihazın iyi yanıt vereceğinden emin olduklarına işaret ediyor. Sistemin hızlı bir şekilde kullanıma sokulabilmesi için şu anda endüstriyel iş ortaklarına ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor. Geliştirilen koronavirüs test cihazı, pille çalışıyor ve elde taşınabiliyor. Adet başına yaklaşık 100 dolar maliyeti olan cihaz, akıllı telefona bağlanarak çalışıyor. Testin gerçekleşmesi için cihaza, nazal yol veya boğazdan sıvı örneği almış olan bir pamuklu çubuk yerleştiriliyor. Cihaz 30 dakika içinde, kişilerin laboratuvara gitmesine gerek kalmadan COVID-19 bulunup bulunmadığını teşhis edebiliyor. Bununla birlikte tek bir cihaz, aynı anda 6 kişiye kadar koronavirüs testi yapabiliyor. Bu da kişi başına test maliyetinin, 4 dolara kadar düşmesi anlamına geliyor. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Avustralya’da bilim insanları, Coronavirüs ilacı bulduklarını ileri sürdü

DSÖ, Coronavirüs ile mücadele için ülkelerin yapması gereken 6 maddeyi açıkladı

Çin’den alınan ilk parti coronavirüs hızlı tanı kiti Türkiye’ye ulaştı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz