Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs son durum tablosunu paylaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan yaptığı paylaşımda 8 Nisan’da 24 bin 900 adet koronavirüs testinin yapıldığını ve 4 bin 117 testin pozitif çıktığını belirtti. Ayrıca 8 Nisan’da koronavirüs sebebiyle 87 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bilgisi paylaşıldı. 

Günlük Koronavirüs Tablosu’nda yer alan bilgilere göre, son 24 saatte 24 bin 900 test yapıldı. Yapılan testlerin 4 bin 117’si pozitif çıktı. 8 Nisan’ı da ele alınca Türkiye’deki koronavirüs son durumda vaka sayısı toplamda 38 bin 226’ya yükselmiş oldu. 8 Nisan’da koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısının ise 87 olduğu bilgisi paylaşıldı. Yeni verilerle birlikte Türkiye’de bugüne kadar toplamda 812 kişi salgın sebebiyle hayatını kaybetmiş oldu. Son 24 saatte iyileşen hasta sayısının ise 264 olduğu bilgisi paylaşıldı. Toplamda bin 846 vatandaşımız koronavirüs hastalığını atlatarak, tedavisini tamamlamış oldu. Koronavirüs günlük tabloda yer alan verilerde toplam entübe sayısının 995 olduğu ve toplamda bin 492 hastanın ise yoğun bakımda gözlem altında tutulduğunu bilgileri paylaşıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs son durumu açıkladı:

Pandemi İzolasyon Takip Projesi 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, koronavirüs ile mücadele kapsamında, izolasyon altında tutulan kişilerin cep telefonu uygulaması ile takip edileceğini açıkladı.

Pandemi İzolasyon Takip Projesi (İTP) ismi verilen uygulama, koronavirüs salgınının durdurulması ve teşhis konmuş hastaların da izolasyonun takibi için kullanılacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün akşam Bilim Kurulu toplantısının ardından sistemin kısa süre içerisinde kullanılmaya başlanacağını bildirmişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise; projenin, kanuni yetki çerçevesinde gerekli izinler alınarak Sağlık Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı ve tüm GSM operatörlerinin işbirliğiyle uygulandığı belirtildi.

Proje kapsamında, koronavirüs testlerinin pozitif çıkanların, hem kendilerinin hem yakınlarının hem de toplum sağlığının korunabilmesi adına gerekli olan izolasyon kuralına uyup uymadıkları takip edilecek. Evlerinden çıkan ancak izolasyon altında olan kişiler, evlerinden çıktıklarında sms ile bilgilendirilerek, izolasyonda kalmaları gerektiği hatırlatılacak.

Pandemi İzolasyon Takip Projesi’nin aynı zamanda kişisel verilerin korunması kanununa aykırı olmadığı da yapılan açıklama ile aktarıldı. Koronavirüs salgınının kontrol altına alınabilmesi ve salgının daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlere eklenen takip uygulaması sayesinde, vatandaşlar bilgilendirilerek, salgının yayılmasının önüne geçilebileceği düşünülüyor.

İlgili Haberler:

Koronavirüsün hava yolu endüstrisine zararı 250 milyar doları bulabilir 

Koronavirüs sürecini kolaylaştıracak görüntülü konuşma programları

30 bin liraya Huawei Mate Xs mi? Denizli’de üzüm bağı mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz