koronavirusun-hava-yolu-endustrisine-zarari

Dünya geneline hızla yayılan COVID-19 salgınının neden olduğu kriz, diğer pek çok sektör gibi havacılık piyasasını da etkisi altına almaya devam ediyor. İngiliz haber ajansı Reuters’ın FlightAware’dan derlediği veriler, Mart’ın son haftasında uçuş sayılarının geçen yılın aynı dönemine göre 220 bin azaldığına işaret etti. Yetkililere göre, koronavirüsün hava yolu endüstrisine zararı 2020 yılında 250 milyar doları bulabilir.

Geçen yılın Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyaya hızla yayılmaya başlayan COVID-19 salgını, global olarak pek çok sektörde ciddi bir üretim durgunluğu ve kriz yaşanmasına sebep oluyor. Özellikle ülkeler arasında uygulamaya konan seyahat kısıtlamaları, koronavirüsten etkilenen sektörler arasında hava yolu endüstrisinin başı çekmesine sebep oluyor. Hal böyle olunca, dünyanın çeşitli yerlerinde koronavirüsün hava yolu endüstrisine zararı ve sektörde yaşanan krizin global ekonomiyi ne oranda etkileyeceği de pek çok kişi için merak konusu oluyor.  

İngiliz haber ajansı Reuters, konuyla ilgili istatistiksel verileri ortaya koyabilmek adına ticari uçuşları takip eden bir internet sitesi olan FlightAware’ın paylaştığı verileri derledi. Ajans tarafından derlenen veriler, 24-30 Mart tarihleri arasında gerçekleşen uçuş sayısının geçen yıla göre ne oranda düşüş gösterdiğini de ortaya koydu. Aktarılan verilere göre söz konusu tarihlerde gerçekleşen ticari uçuş sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 220 bin azaldı. 2019 yılı Mart ayının son haftasında toplamda 500 bin ticari uçuş gerçekleşmişti. Bu yıl ise bu sayı 280 bine düştü. Uluslararası Hava Ulaşım Birliği, verilere ilişkin olarak “Koronavirüsün hava yolu endüstrisine zararı 2020 yılında 250 milyar doları bulabilir” ifadelerini kullandı.  

koronavirusun-hava-yolu-endustrisine-zarari

Diğer yandan paylaşılan grafikte; Çin’de, salgının patlak verdiği Wuhan kenti karantina altına alındıktan sonra ticari uçuşlarda dramatik bir düşüş yaşandığı görüldü. ABD, Avrupa, Orta Doğu ve dünya genelinde ise bu düşüşün, Mart ayından itibaren gerçekleşmiş olması dikkat çekti. Salgının neden olduğu kriz, hava yolu endüstrisi gibi diğer pek çok sektörü de etkilemeye devam ediyor. Özellikle uluslararası trafiğin yoğun olarak yaşandığı sektörlerde bilanço çok daha ağır oluyor. Diğer endüstrilerde, toplam zararın ne kadarı bulabileceği ise henüz bilinmiyor. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

İlgili haberler:

Virgin Galactic, uzay uçuşları için bilet rezervasyonunu açtı

Koronavirüs sürecini kolaylaştıracak görüntülü konuşma programları

Koronavirüs sebebiyle otobüs ve marketler yapay zeka ile izlenecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz