SpaceX İlk Operasyonel Uçuşu

SpaceX, ilk operasyonel uçuşu kapsamında Crew Dragon’u 4 astronot ile uzaya fırlattı. Böylece; SpaceX tarafından geliştirilen ‘Crew Dragon’, uzaya insan taşıyan ilk özel araç oldu. ‘Crew Dragon’un, ABD’den 3 NASA astronotu ve Japonya’dan 1 JAXA astronotunu bu gece ‘Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’na ulaştıracak.  

Dünyaca ünlü uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, ilk operasyonel uçuşu ‘Crew-1’ kapsamında ‘Crew Dragon’u 4 astronot ile uzaya fırlattı. Falcon 9’ roketi ise fırlatma tamamlandıktan sonra Atlantik Okyanusu’nda yer alan iniş rampasına geri döndü. Olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenerek dün gece gerçekleştirilen uçuşun, ABD’den 3 NASA astronotu ve Japonya’dan 1 JAXA astronotunu ‘Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’na taşıyacağı ifade edildi. Florida’daki ‘Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılan kapsülün, mürettebatın müdahalesine gerek kalmadan otomatik olarak ‘Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlanabileceği belirtildi. Görevin ayrıca, bu gece astronotların varış noktasına ulaşmasıyla sona ereceği dile getirildi. 

Söz konusu gelişme ile SpaceX tarafından geliştirilen ‘Crew Dragon’ kapsülü, resmi olarak bir operasyonel uçuşta uzaya insan taşıyan ilk özel araç oldu. NASA; ‘Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ve ‘Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılacak düzenli astronot uçuşları için bu görevde de kullanılan SpaceX ‘Crew Dragon’ kapsülü ve ‘Falcon 9’ roketi kısa bir süre önce resmi olarak onaylamıştı. Dünyaca ünlü uzay ajansı, SpaceX’in mürettebat taşıma sistemini onaylamak için ‘Human Rating Certification Plan’ isimli belgeyi imzalamıştı. Söz konusu belge, bir uzay aracının veya fırlatma aracının insanları güvenli bir şekilde taşıma kapasitesine sahip olduğunu tasdikliyordu. Yaşanan gelişme sonrası; ‘Crew Dragon’ ve ‘Falcon 9’, 40 yıllık bir aranın ardından insanlı görevler için NASA tarafından onaylanan ilk uzay araçları olmuştu.   

‘Falcon 9’ roketi, ‘Crew-2’ adlı yeni bir görevde tekrar kullanılacak

Falcon 9 Crew-2

SpaceX ayrıca, araçlarını NASA’ya tasdikletmek için geçtiğimiz yıllarda sahada çok sayıda test yapmak ve demo uçuşu tamamlamak zorunda kalmıştı. Elon Musk liderliğindeki şirket, daha önce Mayıs ayında ‘Demo-2’ uçuşu için astronot Bob Behnken ve Doug Hurley’i de ‘Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’na başarıyla ulaştırmıştı. Bu gelişmeden birkaç ay sonra; ‘Crew Dragon’ kapsülü, aynı astronotlarla ‘Atlantik Okyanusu’na iniş yapmıştı. Başarıyla tamamlanan tarihi görev, 2011’den bu yana ABD topraklarından başlatılan ilk mürettebatlı uçuştu. Fakat söz konusu görev, bir test uçuşu olma niteliği taşıyordu.  

‘Crew-1’ görevinde ise ‘Crew Dragon’, resmi olarak bir mürettebatı uzaya taşıyan ilk özel araç haline geldi. Söz konusu gelişmenin, uzay taşımacılığında yeni bir dönemi başlatacağı belirtildi. Olumsuz bir gelişme olmaması durumunda; Falcon 9’ roketin, ‘Crew-2’ adlı yeni görevde tekrar kullanılacağı ifade edildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

SpaceX, İkinci İnsanlı Uzay Görevi İçin Olumsuz Hava Koşulları Nedeniyle Erteleme Kararı Aldı

NASA, SpaceX ‘Crew Dragon’ Kapsülü ve ‘Falcon 9’ Roketi Resmi Olarak Onayladı 

SpaceX ‘in Crew Dragon Kapsülü ve Astronotlar Dünya’ya Döndü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz