coronavirus-tatil1

Kısa bir süre önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Türkiye’de 1 adet Coronavirüs vakasının tespit edildiğini açıklamasıyla birlikte önlem amaçlı okulların tatil edilip edilmeyeceği de merak konusu olmuştu. Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği Coronavirüs toplantısının sonlanmasının ardından konuyla ilgili ilk açıklama geldi. 4.5 saat süren toplantıdan çıkan karar gereğince; 16 Mart itibariyle ilköğretim, orta okul ve liseler 1 hafta, üniversiteler ise 3 hafta tatil edildi.

Kısa bir süre önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Türkiye’de ilk Coronavirüs vakasının tespit edildiğini açıklamasının ardından hükumet kaynaklı alınacak önlemlerin neler olacağı merak konusu olmuştu. Özellikle çok sayıda insanın bir araya geldiği ortamlardan biri olan okulların, Coronavirüs nedeniyle tatil edilip edilmeyeceği en çok merak edilen konulardan bir tanesiydi. Yaşanan Coronavirüs kriziyle ilgili bugün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Ankara’da bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda, salgına karşı alınacak önlemler değerlendirildi. 

coronavirus-tatil

4.5 saat süren Coronavirüs toplantısının sonlanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, alınan kararlarla ilgili açıklamalarda bulundu ve merak edilen soruları yanıtladı. Açıklamasında vatandaşların paniğe kapılmaması gerektiğini belirten Kalın, ilgili kurumların tavsiyelerinin dikkate alınmasının önemli olduğuna işaret etti. 

Kalın tarafından aktarılan detaylara göre; toplantıdan çıkan kararlar gereğince 16 Mart itibariyle ilköğretim, orta okul ve liseler 1 hafta tatil edilecek. 23 Mart itibariyle öğrenciler, bakanlığın hazırladığı alt yapı sayesinde evlerinden eğitim almaya devam edecek. Hazırlanan altyapı öğrencilerin, evde internet ve televizyon üzerinden eğitimlerine devam etmelerini mümkün kılacak. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, akşam saatlerinde açıklama yapacak. Üniversiteler, yine 16 Mart itibariyle 3 hafta tatil edilecek. Tatilin nasıl koordine edileceği YÖK tarafından belirlenecek ve üniversitelerle gerekli görüşmeler sağlanacak. 

Spor müsabakaları, Mayıs’a kadar seyircisiz olacak

spor-musabakalari-seyircisiz

Spor müsabakaları ise uzmanların yaptığı tavsiyeler çerçevesinde, Nisan ayı sonuna kadar seyircisiz oynanacak. Cumhurbaşkanının yurt dışı planları da bir süre daha ertelenecek.  

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, yaptığı açıklamada tespit edilen Coronavirüs vakasına ilişkin soruları da yanıtladı. Coronavirüsten etkilendiği onaylanan kişinin sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Kalın, karantinaya alınan kişilerle ilgili de bir sorun söz konusu olmadığını ifade etti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, dünyadaki tabloyu incelediklerinde Türkiye’de alınan tedbirlerin etkili olduğunu gördüklerini ve Türkiye’nin durumu atlatacak kapasiteye ve imkanlara sahip olduğunu da sözlerine ekledi. Sözcü Kalın, dershanelerle ilgili tavsiyelerinin ise okullar için belirlenen tatil takvimine uymaları olduğunu belirtti.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Çin’den, Coronavirüsün bitiş zamanı ile ilgili açıklama geldi!

NBA, sezonu askıya aldı! Bir basketbolcuda coronavirüs pozitif çıktı! 

Cristiano Ronaldo coronavirüs sebebiyle karantinaya alındı!