turkiye'de ikinci coronavirüs vakası
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün sabah 08.30’da yaptığı bir basın açıklamasıyla, Türkiye’de ikinci coronavirüs vakasının görüldüğünü açıkladı. 

Çin’in Wuhan şehrinden çıktığı bilinen ve 117 ülkede tespit edilen coronavirüs, endişe saçmaya devam ediyor. Tespit edildiği ülkelerde hayatı felç etme derecesine getiren coronavirüsün, 10 Mart’ta da Türkiye’de bir erkek vatandaşta görüldüğü doğrulanmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’de görülen ilk coronavirüs vakası için, hastanın kısa süre önce Avrupa’dan geldiğini ve virüsü ülkeye oradan taşıdığını açıklamıştı. Bakan Koca, hastanın belirtileri kısa sürede fark ettiğini ve hemen hastaneye başvurduğunu belirtmişti. Coronavirüs testinin pozitif çıktığı belirtilen hastanın ailesi ve yakınlarını da karantina altına alınmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin koca bugün sabah 08.30’da yaptığı bir açıklamayla karantinaya alınan hastanın yakınlarından birinde de coronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı. Bakanın açıklaması sonucunda Türkiye’de ikinci coronavirüs vakası doğrulanmış oldu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün Coronavirüs Pandemi (Küresel Salgın) ilan ettiği coronavirüs küresel bir kriz haline geldi. Virüs tespit edilsin edilmesin neredeyse her ülkenin vatandaşı kendisini koruyabilmek adına çeşitli yöntemler denerken, ülke yönetimleri de coronavirüsün yayılmasını engelleyebilmek adına çalışmalarını sürdürüyor. İlk olarak 2019 yılının Aralık ayında tespit edilen virüs bugüne kadar 125 bin 48 kişide tespit edildi. Virüsün son derece bulaşıcı olması ve kuluçka döneminin çok uzun olması sebebiyle enfekte olan insanların hastalığı fark edebilmesi de durumu zorlaştırıyor. Tüm dünyayı etkisine altına alan cornavirüsün, Türkiye’de 10 Mart itibarıyla tespit edildiği Sağlık Bakanı tarafından doğrulanmıştı. 

10 Mart’ta yapılan basın açıklamasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, coronavirüs testi yapılan bir hastanın sonuçlarının pozitif çıktığını açıklamıştı. Coronavirüsün bulaştığı hastanın bir erkek olduğunu belirten Koca, hastanın hangi şehirde bulunduğunu açıklamamış ve hem ailesinin hem de yakınlarının da karantinaya alındığını belirtmişti. 

Sağlık Bakanı’nın 10 Mart’ta coronavirüsün tespit edildiğini açıklamasının ardından dün akşam okulların tatil edildiği açıklanmıştı. Bugün sabah yapılan resmi basın açıklamasına göre ise, Türkiye’de ikinci coronavirüs vakasının tespit edildiği doğrulandı.

Fahrettin Koca, coronavirüs ile ilgili açıklamalarını bugün 08.30’da resmi Twitter hesabı üzerinden yaptı. Bakan Koca, Türkiye’deki ikinci coronavirüs vakasının görüldüğünü doğruladı. Bakanın açıklamalarına göre, virüsün tespit edildiği ikinci kişi Türkiye’de ilk coronavirüsün görüldüğü hastanın yakın çevresinden. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ‘nın Türkiye’de görülen ikinci coronavirüs vakası hakkındaki açıklaması:

 

Sağlık Bakanı Koca açıklamasında: ”DÜN AKŞAM sonuçlanan test, üzücü bir öngörüyü doğruladı. Bir hastamız daha var. İlk hastamızın, tanı konur konmaz takibe alınan çevresindendir. Virüsün olası yayılımını bu sınırlar içinde tutabilmek için gerekli tedbirlere başvurduk. Sorunun üstesinden birlikte geleceğiz.” sözlerine yer verdi.

Süper Lig maçları, Coronavirüs sebebiyle seyircisiz oynanacak

ÇİN’DEN GELEN KARGO İLE CORONAVİRÜS BULAŞIR MI? GELEN KARGOYU NASIL AÇMALIYIZ?