coronavirüs istanbul
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Küresel bir kriz haline dönüşen coronavirüs, 11 Mart günü yapılan resmi bir açıklamaya göre Türkiye’de de tespit edilmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, coronavirüsün ilk tespit edildiği kişiyi ve yaşadığı şehri açıklamamıştı. İddialara göre Türkiye’de tespit edilen ilk coronavirüs vakasının Kapalıçarşı ‘da bir esnafta tespit edildiği söylendi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve yayıldığı ülkelerde hayatı felç etme derecesine getiren coronavirüsün, 11 Mart günü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapmış olduğu açıklama ile Türkiye’de de ilk vakanın görüldüğü aktarılmıştı. Bakan Koca, Türkiye’de tespit edilen ilk coronavirüs vakası hakkında hastanın kısa süre önce Avrupa’dan geldiğini ve erkek hastanın, teması bulunan yakınlarıyla birlikte karantina altında tutulduğunu belirtmişti. Yapılan açıklamalarda virüsün tespit edildiği kişi ve yaşadığı şehir bilgileri paylaşılmamıştı. Ancak edinilen bilgilere göre ilk coronavirüs İstanbul Kapalıçarşı ’da bir esnafta tespit edildi.

Yurtdışından geldi

Medyascope’tan Hazar Dost’un haberine göre, Kapalıçarşı esnafı, Türkiye’de tespit edilen ilk coronavirüs ‘ün İstanbul  Kapalıçarşı’da bir esnaf olduğu ve kısa süre önce yurtdışından geldiğini belirtti. Kapalıçarşı’dan edinilen bilgilere göre söz konusu esnafın hasta olduğu ve kısa süre önce yurt dışından geldiği bilgileri paylaşıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, coronavirüs vakasının yakın zaman içerisinde Avrupa’dan geldiğini ve virüsü ülkeye oradan taşıdığını aktarmıştı.

Coronavirüs İstanbul Kapalıçarşı ’dan mı çıktı?

koronavirüs istanbul kapalıçarşı esnaf16 Mart günü Kapalıçarşı’nın dezenfekte edildiğini aktaran esnaf, Türkiye’de tespit edilen ilk coronavirüs vakası olduğu iddia edilen Kapalıçarşı esnafının dükkanının ve çevresinin geçen hafta dezenfekte edildiği bilgisini paylaştı. 

Kapalıçarşı’da esnafın görüştüğü kişiler aranıyor

İlk coronavirüs vakasının Kapalıçarşı’da bir esnafta tespit edildiği iddiasından sonra İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı görevlilerin ellerinde isim listeleriyle Kapalıçarşı’yı gezdikleri ve hastanın temas kurduğu kişilerle görüşme yaptıkları aktarıldı. Kapalıçarşı’da bulunan bir esnaf: “Vakanın yurtdışından geldiği günden itibaren iletişim kurduğu insanların listesi vardı ellerinde, herkese tek tek test yapıyorlar” diye konuştu.  

Türkiye’de coronavirüs sebebiyle ilk ölüm yaşandı

Dün gece saat 23.50 (17 Mart) civarında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapmış olduğu resmi açıklamaya göre, coronavirüs salgını sebebiyle Türkiye’deki ilk can kaybının yaşandığı aktarıldı. Bakan Koca, coronavirüsün en ağır seyrettiği kişilerin direnci düşük ve başka hastalığı olan kişilerin olduğunu ve yaşlıların yüksek risk grubunda bulunduğu söyledi. Bakan Koca dün gece geç saatlerde yaptığı açıklamada coronavirüs sebebiyle kaybedilen hastanın 89 yaşındaki erkek bir hasta olduğunu belirtti. Bakan Koca, söz konusu toplantının planlı olmadığını ve hem Sağlık Bakanı hem de bir hekim olarak da çok üzüldüğünü aktardı. Bakan Koca: ‘’Coronavirüs ile mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim. Kendisi 89 yaşındaydı. Virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldı. İlk kaybımımız olan beyefendiye Allah’tan rahmet diliyorum.’’ sözleriyle Türkiye’de coronavirüs sebebiyle yaşanan ilk can kaybını paylaştı.

OKULLAR TATİL, MAÇLAR SEYİRCİSİZ, MARKETLER TALAN! – DigiToll #6

Türkiye’de Coronavirüsten İlk Ölüm