Türkiye’deki internet kullanıcılarının sayısı açıklandı. BTK’nin yayınladığı raporla, Türkiye ‘deki mobil ve geniş bant internet abone sayısı belli oldu. Açıklanan veriler Türkiye’deki mobil abone sayısının 82,2 milyona ulaştığını gösterdi. 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu’nu yayınladı. Söz konusu rapor 2020’nin üçüncü çeyreği itibariyle ülkemizdeki mobil ve geniş bant internet abone sayısını gözler önüne serdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın açıkladığı veriler ülkemizdeki internet kullanıcılarının sayısının ne derece arttığını ortaya çıkardı. 

BTK’nın hazırladığı ve yayınladığı verilere göre, Türkiye’de 2020 senesinin üçüncü çeyreğinde hizmet veren operatörlerin toplam gelirleri 20 milyar TL’yi aştı. Üçüncü çeyrekte ülkemizdeki operatörlerin toplam yatırım miktarları ise 4,4 milyar TL’ye ulaşmış durumda.

Türkiye 2020 3. çeyrek toplam mobil ve 4.5G abone sayıları

BTK’nın yayınladığı raporda yer alan verilere göre, 2020 yılında üçüncü çeyrekte M2M (makineden makineye) abone sayısı 6,1 milyonu aştı. Söz konusu raporda ayrıca, belirtilen dönemde operatörlerin numara taşıma hizmetinden 3,3 milyon kullanıcı yararlandı. Abonelerin numara taşıma hizmeti kullanıma sunulduğundan beri de toplamda 147 milyon kişinin bu işlemi gerçekleştirdiği belli oldu.

Türkiye 2020 3. çeyrek toplam geniş bant internet abone sayısı

BTK tarafından hazırlanan raporda, 2020 yılının 3. çeyreğinden itibaren ülkemizdeki toplam geniş bant internet abone sayısı ise 80,9 milyona erişti. Söz konusu oranda geniş bant abonelerinden 65 milyonunu mobil aboneler oluşturdu. 15,8 milyon da sabit abone mevcut. 

Türkiye’deki operatörlerin toplam gelirleri ve yatırımları

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın açıkladığı verilere göre, Türkiye’deki mobil abone sayısı neredeyse ülke nüfusuna yaklaşarak 82,8 milyona yükseldi. Ülkemizdeki mobil abone yaygınlığının ise yüzde 99,6’ya ulaştığı aktarıldı. En Güncel mobil bağlantı teknolojisi 4.5G’yi kullananların sayısı ise 76,5 milyon olarak açıklandı.

İlginizi Çekebilir:

İBB, Wi-Fi Hizmeti Verdiği Kütüphanelerde İnternet Kotasını Aylık 150 GB’a Çıkardı! 

Dünyanın En Fazla Ziyaretçi Alan İnternet Siteleri

Apple Car Gerçek oluyor, Yeni Oyun Konsolu KFConsole Tanıtıldı – DigiToll #47:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz