Gerçekleştirilen eylemler nedeniyle hükümet tarafından internetin kısıtlandığı İran’da, ABD’nin İranlılara sunulan internet hizmetlerinin kapsamının genişletilmesine izin verilmesinin ardından Elon Musk Starlink uydularını devreye aldı.

İran son günlerde protestolarla sarsılmaya devam ediyor. İran’da ahlak polisi olarak görev yapan irşad/erşad devriyesi, geçtiğimiz haftalarda başörtüsünü yanlış örttüğü gerekçesiyle 22 yaşındaki Mahsa Amini’yi göz altına almış, genç kadın gördüğü işkenceler nedeniyle göz altında hayatını kaybetmişti. Bu ölüm ülkeyi ayağa kaldırdı. Binlerce İranlı vatandaş Mahsa Amini’nin ölümünü protesto etmek için sokaklara döküldü.

Protestoların büyümesi üzerine İran hükümeti, grupların organize olmasını engelleyebilmek adına ülkede internet erişimini kısıtladı. Hatta whatsApp ve benzeri iletişim platformlarına erişimi de engelledi. Normal şartlar altında ABD tarafından uygulanan yaptırımlar nedeniyle ABD’li firmaların hizmet veremediği ülkede, genişletilen izinlerin ardından Elon Musk da Starlink uydularını devreye aldı.

Elon Musk Kararını Twitter Üzerinden Bakan’a Verdiği Cevapla Duyurdu!

Konuyla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, konuyla ilgili olarak Twitter’dan bir paylaşımda bulunmuştu. “İran hükümetinin sansürüne karşı koymak için, dijital iletişime daha fazla erişim sağlamak için ve İranlılara serbest bilgi akışı sağlamak ve özgür bilgi akışını geliştirmek için bir Genel Lisans vererek bugün harekete geçtik.” şeklinde bir tweet attı.

Bakan’ın bu tweetine karşılık olarak Elon Musk “Starlink’i devreye sokuyoruz.” şeklinde cevap verdi. Böylece İran’da Starlink uydularının çalışmaya başlayacağı resmiyet kazandı.

Starlink Nedir?

Elon Musk’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı ve dünyanın dört bir yanına uydu interneti altyapısı sunmayı amaçlayan projesi Starlink, SpaceX çatısı altında yer alıyor. Binlerce küçük uydu kullanılarak bir ağ oluşturulacak olan projenin sonunda 12 bin uydudan oluşacak. Proje, 2027 yılında tamamlanacak.

Starlink yakın zamanda Ukrayna’da da savaş nedeniyle altyapının bozulmasının üzerine faaliyete geçmişti. Kara tarafında sadece bir çanak anten benzeri alıcı kullanılması, altyapının uydular üzerine kurulması sayesinde erişim kolaylığı sağlayan Starlink, acil durumlarda birçok ülkenin işini kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz