Tesla, araçlarının otomatik cam sisteminde yaşanan bir sorun nedeniyle 1 milyondan fazla aracını geri çağırdı. Yaşanan sorunun yaralanmalara yol açabileceği belirtildi.

Tesla, elektrikli araç tasarlayan, üreten ve satan Austin, Teksas merkezli bir Amerikan şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Şirket aynı zamanda yenilenebilir/yeşil enerji ürünleri üreten kardeş şirketi olan SolarCity aracılığıyla evlere güneş paneli veya solar kiremit satarak araçları evde dahi temiz pil enerjisi depolanmasını sağlıyor.

Dünyaya verdiğimiz zararı minimuma indirmeyi hedefleyen Tesla, şu sıralarda elektrikli araçlarında meydana gelen kronik problemlerle anılıyor. Geçtiğimiz günlerde müşterilerinin greviyle karşılaşan marka, son dönemde ortaya çıkan otomatik cam probleminin kullanıcıların yaralanmasına neden olabileceği gerekçesiyle birçok aracı geri çağırıyor.

Kullanıcılar Zarar Görebilir!

ABD Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi tarafından paylaşılan duyuruya göre Tesla araçların camlarındaki sorun oldukça ciddi. Camların otomatik olarak kapanmasını sağlayan sistemin bir engelle karşılaştığında doğru şekilde çalışmayabiliyor. Bu sorundan etkilenen araç sayısının 1 milyon 96 bin 762’yi bulabileceği söyleniyor.

Otomatik camların bir engelle karşılaştığında doğru çalışmaması, araç kullanıcılarının uzuvlarını tehlikeye atıyor. Kullanıcılar, ellerini veya kollarını otomatik camlara sıkıştırma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Tesla Sorunun Çözümünü Açıkladı!

Marka tarafından yapılan açıklamalara göre, söz konusu sorun tüm Tesla modellerinde (Model S, Model 3, Model X, Model Y) ortaya çıkabiliyor. Şirket, araçlarını etkileyen bu ciddi sorunun önüne geçmek için tüm müşterilerine OTA (havadan programlama) yoluyla yazılım güncelleştirmesi yüklemeyi planlıyor.

Amerikan Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi (NHTSA), Tesla araçlarında yaşanan soruna dair bir yazı yayımladı. Bu sorunun çözümü için araçların geri çağrılacağı belirtildi. Elbette bu çağırma fiziksel bir çağırmayı ifade etmiyor, araçlara uzaktan yazılım yüklenerek sorun çözülecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz